Vážení přátelé, hamové,
právě tento rok to bude dvacet let od založení OKDXF. Při ustavující schůzce se nás tehdy sešlo asi dvacet. Převážná část přítomných byla z radioklubu OK1KSO (OK5W) a právě tehdy jsme se dohodli, že se pokusíme zorganizovat DX expedici tak, jak to předváděli radioamatéři z Japonska, USA a dalších zemí. Po změně režimu se vše zdálo jednoduché. Další roky ale ukázaly, co vše je potřeba zajistit, na co se připravit. Ne vždy jsme se těšili podpoře i z vlastních řad.
Samozřejmě, že tím nejdůležitějším byly a jsou finance. Při přechodu na tržní hospodářství, byly hlavně zahraniční firmy ochotné leccos podpořit. Výsledkem bylo zorganizování expedic do Tichomoří tak, jak to bylo snem mnohého z nás.
Ale první expedicí byla účast v závodě WPX z Albánie pod značkou ZA9A. Bez velké pomoci Vítka OK2ZV a jeho XYL Jany, by to možné nebylo. Rád vzpomínám na exotiku pro nás nevídanou. I když jsme byli v Evropě, tak rozdíl v mentalitě připomínal, kromě jiného, zpěv z mešit. Neuvěřitelné rozdíly třeba jen v rozvodu elektrických sítí nebo telefonů.
Následovalo několik expedic, většinou s účastí v mezinárodních závodech. Cesty jsme si hradili sami a pod značkou OK5DX jsme navštívili několik zemí. Zúčastnili jsme se závodu z Ženevy pod mezinárodní značkou 4U1ITU. V Tunisu pod značkou 3V8BB kde poprvé vysílaly také ženy, IT9ESZ a OK1GB.
Díky podpoře Michala OK1HWB jsme navštívili Vietnam a pod značkou 3W50K jsme uskutečnili expedici na vzácný ostrov Catba IOTA AS-132. Jeho vietnamská XYL nám usmlouvala vždy ceny, které se od turistických lišili ve stovkách procent. Při cestě do Vietnamu jsme s Vláďou OK1CW navštívili Thajsko a jako první Češi jsme díky G3NOM vysílali pod značkami HS0.
Pantelleria IH9/OK5DX byla díky Pavlovi OK1MM znovu objevená destinace pro dobré výsledky v mezinárodních závodech. Pavel, OK1MU, který působil v Libanonu, s velkým vypětím získal oficiální povolení vysílat jako OD5/OK1MU. Pod touto značkou jsme se zúčastnili CQWW závodu. Velké podpory se zajištěním se nám dostalo i od velvyslankyně v Libanonu.
Dalším, kdo nám pomohl realizovat radioamatérské sny byl David, OK1DTP, který zařídil vysílání z Palestiny. Pod značkou E4/OK5DX jsme zažili neuvěřitelné pileupy z celého světa. E4 byla v tu dobu na předních místech žádaných zemí.
Jako expedice pod hlavičkou OKDXF jsem chápal i své aktivity z Karibiku kde díky Lubošovi, KP2AD, jsme navštívili v tu dobu málo navštěvovaný ostrov St. Vincent a pod značkami J8OK a J8OB jsme zažili krásné otevření na 80m, kdy během OKOM kroužku jsme navázali desítky spojení s OK stanicemi. Spolu s Lubošem jsme se snažili získat povolení vysílat ze vzácného Desechea. Intervenovali jsme až u portorického prezidenta, ale podařilo se nám zajistit jen dopravu a zajištění pobytu na ostrově.
Návštěva evropské IOTA EU123 SO7TN/1 už byla jen v holiday stylu. Rovněž aktivita EI/OK5DX a účast v závodech nakonec vyústila v získání irské koncese EI7JW. Další expedice jako KP2/OK5DX, 9A5TN, LX/OK5DX nebo EA9/OK1FCJ byly většinou akce soukromé a hrazené z vlastní kapsy.
S přispěním firmy Alcatel se nám podařilo realizovat nejen můj sen. Expedice Pacifik 1998 byla připravena do nejmenšího detailu. Pacific 1989 a poté Pacific 1990 byly pro nás a pod hlavičkou OKDXF expedice expedic. Další návštěvu pacifického ostrova Christmas organizoval spolu s OK1RI a OK1PD Jarda OK1RD.
Následovalo několik dalších expedic s malou podporou OKDXF. Pavel OK1MU s precizní přípravou aktivoval všechny turecké ostrovy do programu IOTA. Návštěva a aktivace všech ostrovů z programu IOTA pod značkami TC0W, TB0DX, YM0DX, TC098A, TC03W, TC07DX jistě přinesla zájemcům o program IOTA mnoho nových bodů. I na těchto akcích se podíleli členové OKDXF. Škoda, že prvenství vstupu do expedičního světa z bývalých tzv. východních zemí vydrželo krátce. Dnes jsou to Poláci i Rusové, kteří navštěvují vzácné země a umožňují navázat spojení ostatním.
Začali jsme vydávat diplomy na podporu telegrafie. Vydávání plakety za uskutečněná spojení se sto zeměmi na devíti pásmech má podporovat zájem o DXing všepásmově. Rovněž jsme přispěli na technické vybavení dětských kroužků.
Jarda OK2GZ vypracoval pěkné webové stránky, které informovaly nejen o činnosti naší, ale o DX expedicích z celého světa. Uveřejňovali jsme na našich stránkách žebříček zemí, se kterým OK stanice navázaly spojení. Navázali jsme na dlouholetou tradici, kterou uvedl v život již Karel Kamínek, OK1CX. Pro OKDXF stav počtu zemí dlouhá léta sestavoval Standa OK1AU.
Během dvaceti let došlo k velkým změnám nejen v naší ham komunitě a technické úrovni zařízení, ale hlavně ve společnosti. Bohužel změny ve společnosti jsou spíše negativní a na to reagovalo mnoho členů odchodem nebo alespoň kritikou, co je třeba udělat. Bohužel, vždy zůstalo jen u kritiky. Velkým problémem je stále rozpolcenost v názorech a neochota většiny něco udělat pro druhé, v našem případě pro OKDXF, potažmo pro ham komunitu v OK. Diskuzní forum přestalo plnit funkci aktuálních informací o dění v DX světě. Stalo se platformou pro osobní nevybíravé útoky. To spolu s těžkým onemocněním webmastera Jardy skončilo dalším vývojem webu OKDXF. Po dlouhé době se na přechodnou dobu s nedokončeným cílem stal webmasterem Julda OK1NE. Nyní se stránky OKDXF upravují a sjednocují. Doufáme, že v krátké době budou funkční a obohatí informacemi také nové zájemce o DXování. Díky Martinovi OK1RR jsme pro nový web získali řadu užitečných pomůcek, jakou je mapa prefixů a zón připravená pro tisk, informace o FOC a další. Zatím jediným a velmi plodným přispívatelem je Karel OK1EP, který komentuje proběhlé expedice a poskytuje přehled o aktivitách ze zemí, kam se expedice připravují nebo právě proběhla. Cílem OKDXF bude i do budoucna přinášet zajímavosti nejen o provozu, ale mapovat i historii expedic z jednotlivých zemí. Rovněž je naším cílem informovat o diplomech, technice, podmínkách šíření a podporovat telegrafní provoz. Nedávno se hovořilo o znovu obnovení telegrafního klubu. Rádi takovou aktivitu podpoříme.
Naposledy jsme velice skromně podpořili expedici OK1FCJ a OK6DJ do africké Burkina Faso XT2. Bohužel jsme po kritice a následných útocích zrušili i základní podporu v příspěvcích 100 Kč ročně, což se některým zdálo jako vyhozené peníze. To nám pomáhalo financovat poplatky spojené s provozem webu a uhradit nezbytnou korespondenci. Nemálo z Vás poskytlo i větší částky pro případné expedice a za to se patří poděkovat. Já sám bych si přál, aby OKDXF zůstala i nadále v povědomí radioamatérů. Společně si přát, aby se zlepšila situace nejen finanční, ale morální a narovnaly se vztahy mezi radioamatéry, kteří měli krédo, které naplňovalo náš hamspirit.
Slávek, OK1TN (2014-03-23)