DOZNAL je skupina radioamatérů starší generace, která k dxování nepotřebovala dxcluster ani computer, zato erpířili dávno před získáním vlastní koncese, chovali k našemu hoby posvátnou úctu a zažili i tu krásnou dobu objevování....

Tak jak to už v živote chodí, ztratili jsme několik kamarádů z této party a možná si vzpomenete, že poslední návšteva a vysílání pod KP2/OK5DX byla věnována práve jim: OK1JMW a OK1DAS. Při jednom pravidelně nepravidelném zasedání v restauraci za přítomnosti kamarádů z ciziny se po několika doušcích rozproudila debata i o vysílání ze zajímavejších zemí než je OK.

 

Na St. Thomasu jsme již byli a tak padalÿ různé návrhy. Bude 160m contest a co to jet někde z Havaje.. Nakonec jsme se z dálav modrého pacifiku vrátili do reality. Pojďme zavolat Škudlárkovi, třeba nám poskytne střechu nad transceivrem na Madeiře. Za půl hodiny bylo rozhodnuto - jedeme na Madeiru za červeným vínem sklízeným na sluncem zalitých stráních. Jak se později ukázalo, bylo to trochu jinak, ale o tom později.

Druhý den po naší návštevě u Medvěda jsem si říkal, kluci se z toho vyspí a na expedici zapomenou. Proto mě s potěšením udivilo, že vše platí a rozjedeme přípravy. Dopoledne jsme zavolali kvůli letenkám, v poledne jsme je zaplatili a večer jsme již domlouvali, co kdo vezme s sebou.

Záměr byl - ze strategického místa našeho glóbu vybojovat přední umístění v závodě. Vašek OK1VD nám spočítal dva fázované vertikály. Pro příjem jsme počítali s použitím beverage na USA a nějakou další doplňkovou anténu. V úterý 25ho ledence jsme odlétali směr Portugalský Lisabon a na Madeiru jsme dorazili o půlnoci. Část přistávací plochy je na betonových pilířích vysoko nad zemí a letiště je menší než naše Ruzyň. Vše klaplo včetně pronájmu auta a kolem jedné hodiny ranní jsme našli klíče od penzionu za květináčem u druhého okna. Jiný kraj, jiné zvyky u nás necháváme klíče přeci pod rohožkou.

Druhý den jsme stavěli antény za velmi nepříznivého počasí. Kde je slunce, pod kterým zrají ta předobrá vína ? Několikrát nás vyhnal déšt do vychladlých komnat penzionu Clementine. Tak začalo naše holdování červenému Madeirskému, které pít bylo jednodušší než rozdělat oheň v krbu. Večer jsme se zalíbením prohlíželi dipól, naši celodenní práci a představovali si pileupy, které nás dozajista čekají. Ráno bylo vše jinak, dipól z modrého drátu visel schlíple jak bílá slepice. To znamenalo jediné, znovu dolů a opravit. Během stavby kde se vzal tu se vzal Martti OH2BH a jako správný člen OKDXF přijel na kontrolu. Trochu nás péroval pro porušení norem ČSN 3400 při použití provazu namísto montážního pásu, ale nakonec se vše vysvětlilo a madeirské červené jsme mohli dopít živí a zdraví.

V klidu mlhavého podvečera jsme si povídali jak jinak, než o DXech a expedicích včetně práve chystané 3Y0. Pozdě vecer jsme již připojili zařízení a navázali několik prvních spojení. Druhá návštěva se představila jako kontrola z místního PTT a že prý rušíme. Po několika trapných okamžicích se kontroloři již neudrželi a propukli v huronský smích a že prý to jsou CT1BOH a CT3FU. Sranda muší bejt. Následující den jsme projeli část ostrova, nafotili rozkvetlé ibišky, dozrávající pomeranče i všude přítomné svatební květiny na čtyři písmena. O QTH a přítomnosti našich kanadských soupeřů jsme vědeli, ale netušili jsme, jaké zbraně na nás vytasí. To co jsme viděli pri sobotní návštěvě bylo jako radiový sen: 3-elemnty delta loop ve čtyřiceti! metrech na USA. Tři různé směrované sloopery na EU, k tomu vertikál ve stejné výšce a několik beverage antén. Jako radio 2 x FT1000MP.

Zde přísluší představit naše vybavení: IC746PRO a dipól cca 20 metrů nad zemí s nestejně vysoko umístěnými rameny. Vertikál 24metrů se jevil jako nepoužitelný i se 12ti čtyřicetimetrovými radiály. O fázovaných GP ani nemluvě, na to nebyl prostor. Po tomto zjištení jsme reagovali ruzně: Honza OK1NU zašel koupit další madeirské, Láďa OK1DXB chtěl předelat dipól a použít červený drát.

V tu chvíli bylo jasné, že do bojů o první místo nezasáhneme. Přesto jsme si užili pileupů jak z EU, tak z USA. Tento závod v pásmu 160m má své kouzlo v podmínkách šírení a tady na Madeiře bylo vše úplně jinak. Dokonce výškový rozdíl mezi naším QTH a stanovištem CT9M nám umožnoval s menším anténním vybavením poslouchat stanice z USA o dvě hodiny déle než naši soupeři. Bohužel byly situace, kdy jsme ani netušili signály, se kterými CT9M navazovali spojení obzvlášte s USA. Závod jsme dokončili v časovém limitu s 980 QSOs v deníku N1MM. Některé DXy bylo velmi obtížné udělat. Nejtěžší směr podle domácích jsou JA a dálný východ. Přesto jsme několik málo qsos do těchto směrů navázali, včetně spojení s YE0X, což byl Standa OK1JR. Během závodu, kdy pásmo pouze šumelo jsme ještě navštívili příjemnou restauraci, kde jsme mohli dále zpovídat OH2BH, CT1BOH i domácí hamy z CT3...Musím konstatovat, že společensky se nám návštěva vydařila. Martti OH2BH je velmi známou postavou ve světovém dxingu a tak jseme byli potěšeni, že máme tak vzácnou príležitost v malém kruhu přátel a v klidu popovídat o jeho zkušenostech, zážitcích i prognózách do budoucna. Rovněž predvádení záznamu z deníku CT1BOH, kdy vytvořil světový rekord byl nezapomenutelným zážitkem. Poslouchání na dvou přijímačích, kdy na jednom jede pileup a na druhém hledá násobiče je pro vyjímečné jedince. Mnozí z vás znají jeho neuvěřitelně rychlé vyjadřování, které spolu s technickým vybavením a navíc ze vzácné lokality přinese zmíněný úspěch.

V pondělí jsme vše zbalili a navštívili na několik hodin hlavní město Funchal, který byl od našeho stanovište asi 50km. Pojedli jsme vepřový stejk, ušli několik km v labyrintu úzkých uliček, abychom nasáli atmosféru hlavního města. Právě v místech dnešního Funchalu zakotvili první objevitelé tohoto velmi zvláštního ostrova. Nyní zde žije asi 270 tisíc obyvatel a je politicky, jazykově i kulturně spjat s Portugalskem. Platí se zde evropskou měnou a turisté nejezdí na Madeiru za koupáním, ale obdivovat skvělou přírodu. Jako obvykle jsem do sbírky zakoupil apartní pokrývku hlavy, vlajku ostrova a vzorek typického produktu ze sluncem zalitých strání, pravé madeirské.

73 Slávek TangoNapoli


Foto z CT3


Madeira

 

Slávek a naše QTH

 

konkurence CT9M

 

HAM meeting

 

QSL CT9C

Mapa Madeiry .. klikněte