Kalendář závodů  

Kalendář závodů

   

Aktuální IDXP  

   

Naši partneři  

DX New

   

Přihlášení  

   

Vyhledávání  

   

Počet přístupů  

Dnes 56

Yesterday 161

Week 217

Month 1837

Vše 188005

   

Callbook search  

Copyright © 1994–2017, OKDXF. Všechna práva vyhrazena. Kopírování a šíření zde publikovaných materiálů jen se souhlasem vlastníka.

   

Od naší poslední expedice na ostrov Gokceada v EU-186 uplynulo již více než rok a přišel čas, na zdolání další turecké IOTy. Kdysi jsem si (dost naivně, hi...) předsevzal, že se pokusíme aktivovat všechny turecké referenční skupiny spadající do IOTA programu. V té době jsem si snad ani neuvědomoval, že jich je celkem 7, z čehož 6 ostrovních skupin se nachází v asijské části a jedna jediná v evropské části Turecka.

IOTA EU-186 aneb jak to bylo
Pavel Příhoda OK1MU

Po loňské celkem vydařené, ale co se týče příprav a samotné realizace docela náročné expedici TB0DX na ostrov Kosrelik AS-123 ve Středozemním moři, jsem se počátkem února začal věnovat přípravám na další podobnou akcičku. Měl jsem v úmyslu aktivovat bájemi opředený černomořský ostrov Giresun, který se nachází na severovýchodě TA a tvoří celou AS-154. Podle legendy je na tomto ostrově kámen, na který když šáhnete, tak do měsíce otěhotníte, takže proč to nezkusit, hi...

Ostrov Karaada se nachází cca 6 km od tureckého města Bodrum, popupární oblasti pro denní i noční zastávky turistických lodí. Ačkoli je ve jménu ostrova skryto slovo Kara (černý), ve skutečnosti je ostrov zelený a pokrytý borovicemi.

Zátokami pokrytý Bordum je populárním místem pro jachting a lodě. Ze strany moře je na ostrově Karaada malý motel a restaurace. Bláto z ostrova je známo jako léčivo na kožní nemoci. Nejzajímavější je tvrzení, ke královna Kleopatra používala toto bahno na udržování své krásy. Ženy zde Kleopatru napodobují a mažou si toto bahno na tváře.

Na ostrově je mnoho jeskyní a pláží a soupeří v kráse jedna s druhou. Jeden a půl kilometru na východ od přístavu Povraz a severně od ostrova Yassi je zátoka Adali, jeden a půl kilometru na východ od Tavsan Point se rozprostírá zátoka Cemperci. Obě jsou hojně navštěvované výletními loděmi, neboť jak písek na pobřeží, tak i moře zde je velmi čisté.

Moje druhá návštěva Rhodosu po mnoha letech (kdy ještě neplatil pro nás v SV CEPT), byla tentokrát s rádiem, ale neplánovaně. "Mohla za to" soutěž s oplatky OPAVIA, kdy spolu se zasláním pěti čárkových kódů jsem odpovídal na otázku kolik oplatků Opavia se vejde při položení do vzdáleností Praha - La Palmas na Kanárech. No a moje odpověď a také odpověd XYL byla blízko správnému číslu a za to jsme "inkasovali" poukázky na zájezdy do různých destinací CK FISCHER. Bohužel ve všech jsme již byli a tak jsem z radioamatérského hlediska zvolil IOTu a také zemi DXCC: souostroví Dodecanese. Z katalogu jsem vybral co nejvhodnější QTH a to apartmánový dům Sokrates na samotě u městecka Afandou na severovýchodě ostrova Rhodos, asi 20 km jižně od hlavního města.