Sluneční povrch je posetý dolíčky a stále je v pohybu. Sluneční skvrny a erupce vzrostou a klesají každých 11 let, cyklus je spojený s pravidelným obrácením magnetického pole hvězdy. Obrovská množství plazmatu, známé jako koronální masové ejekce, jsou vyvrhována do vesmíru a pokud se dostanou na Zemi, mohou narušit satelitní spojení a nepříznivě ovlivnit radiové signály. V období zvýšené sluneční aktivity během cyklu také zesílí polární záře a mírně vzrůstá teplota Země. Existují i delší cykly, např. Gleissbergův cyklus, objevený v roce 1862 posiluje a oslabuje jedenáctiletý cyklus v průběhu století (zobrazeno žlutě). Jedna studie předpokládá, že Gleissbergův cyklus je způsoben pomalým kolísáním magnetického pole Slunce. Suess-DeVriesův cyklus (zelený) trvá asi 200 let a Hallstattův cyklus (modrý) trvá přibližně 2400 let. Přesto mohou nepravidelnosti znemožnit předpovídat budoucí vývoj slunečních skvrn.
Majáky v pásmu 160m (aktualizováno 29. 11. 2017)
Díky Petrovi, OK1RP vám můžeme nabídnout aktualizovaný seznam majáků v pásmu 160 m. Petr zároveň prosí všechny aktivní stošedesátkáře, aby mu poslali jakékoli změny, doplňky a aktualizace, týkající se majáků na 160 m tak, aby mohl tento seznam udržovat v aktuálním stavu.
V odkazu před časem zesnulého Boba Browna, NM7M (SK 23.5.2010), profesora fyziky na kalifornské univerzitě v Berkeley je celá řada prací o šíření vln, které se vyznačují neobvyklou názorností a srozumitelností. Známý je jeho "HF Propagation tutorial" (ke stažení zde - 3,7 MB). Díky pochopení jeho rodiny byly dány bezplatně k dispozici i jeho dvě další knihy - "The Little Pistol’s Guide to HF Propagation" (stahujte zde - 15 MB) a "The Big Gun’s Guide to Low-Band Propagation" (ke stažení zde - 13,6 MB). Již při pouhém nahlédnutí zjistíte, že jsou zde informace, které budete jen těžko hledat jinde. Vše je navíc podané tak srozumitelnou formou, že je velká škoda, že nic podobného nevyšlo v češtině.
VOACAP Online [1] vychází ze známého programu VOACAP, který byl původně vyvinut pro profesionální použití, sloužil k plánování kmitočtů a pokrytí rozhlasové stanice The Voice of America (Hlas Ameriky), subvencované vládou USA. Ve skutečnosti nejde o jeden program, ale o softwarový balík, který pod názvem ITSHFBC sdružuje ICEPAC, VOACAP (VOAAREA), REC533 a HFANT. Toto programové vybavení stále používá IBB Engineering (dříve VOA Engineering) a celá řada rozhlasových stanic.