Po návštěvě Bornea v roce 2002 jsme začali uvažovat o nějaké chladnější oblasti. V úvahu přicházela možnost cesty na Island, Faerské ostrovy a Shetlandy. Po zjištění, že cesta trajektem na Island tam a zpět by trvala týden, zůstalo u Faroes a Shetlands. Složení účastníků bylo ověřeno na Borneu, kde vše proběhlo perfektně a bez ponorkové nemoci. Později vystřídal Vítka OK2WH Štěpán OK2EC. Našeho výletu se zúčastnili (pořadí podle věku) Štěpán, OK2EC (67), Standa, OK2SG (66), Adík, OK2PAE (62) a Jarda, OK2PBM (58), který měl největší zásluhy na přípravě cesty a celou dobu řídil auto (Citroen Berlingo). Plán jsme měli následující - autem do dánského Hanstholmu (1300 km), trajektem do faerského Thorshavnu (7 nocí na Faroes), trajektem zpět na shetlandský Lerwick (3 noci na ostrovech), zpět trajektem do Dánska a opět autem domů, a to vše pokud možno za využití slev "retardovaných" důchodců (retired renter).

 

Adík, Jarda, Standa, Štěpán trajekt

Skutečnost byla trochu jiná, protože platil zimní jízdní řád lodní dopravy (Smiryl Line) a pokud jsme nechtěli jet jen na tři dny na Faerské ostrovy a týden na Shetlandy, museli jsme celou dobu strávit na OY. Cesta vedla přes norský Bergen, shetlandský Lerwick (s krátkými zastávkami) do Torshavnu (hlavní město na největším z osmnácti ostrovů - Streymoy), kde žije téměř polovina z celkového počtu obyvatel (necelých 50 tis.). Loď byla obrovská (135 x 30 x 30 m), takže ani pětimetrové vlny nezpůsobily problém, před kterým varoval "mořský vlk" Jaroslav, OK1NH. Přistáli jsme v den státního svátku (lehce sněžilo a foukal vítr) a všechno, včetně cestovní kanceláře, která měla zajistit ubytování bylo zavřené. Laskavostí úředníka Check Pointu Smiryl Line byla přivolána dáma z cestovní kanceláře a ta nám zajistila ubytování v 35 km vzdáleném Hvalvíku. Probíhá to tak, že dostanete klíč od domku, fotku a vysvětlení, kde to asi je (absolutní důvěra). Po třech dnech jsme se stěhovali asi o 50 m dále (opětná stavba antén). Po čtyřech dnech nastalo další stěhování do Kvivíku (tam bydlí Carsten OY1CT) na opačné straně pohoří. Cesty jsou sice úzké, ale v dobrém stavu.

Hvalvik Hvalvik Kvivik

Účelem naší návštěvy bylo uvidět co nejvíc a trochu si zavysílat z lokality, kde je sice vzhledem k počtu obyvatel dost amatérů, ale dostat od nich kvesle dělá problém (OY1CT nám jich dal štos pro OK a OM - dostal jsem potvrzená spojení od roku 1989). Náš program byl koncipován na výlety během dne (stmívá se po půlnoci) a na noční vysílání.

OY1CT ant OK2PBM+OY3QN+OY1CT

Za poznáním jsme jezdili autem (autobusy tam jezdí, cestovné je na naše zvyklosti dost drahé a některá z příruček varovala, že na to není moc spoleh a je to spíš "may be", ale to se mně zdát být přehnané) a navštívili jsme místa označovaná jako "highlight" na ostrovech Streymoy, Fysturoy, Bordoy a Vidoy. Na hnízdiště mořských ptáků jsme jeli člunem a byl to zážitek, stejně tak jako pohledy na strmé útesy, hory bez lesů a mořské zálivy. Potvrdilo se také, že během dne se tam dá zažít čtvero ročních období. Vesničky jsou u moře, okolo jsou hory a nespočetné množství ovcí. Domky jsou perfektně vybavené, horká voda, ústřední topení, TV (hlavně dobré na kontrolu TVI - vysílání místní televize je časově omezeno, ale neměli jsme s tím problém). Ve vesnicích nejsou většinou obchody ani hospody - alkohol se prodává jen ve státních obchodech, které jsou 2 v Torshavnu a 1 v Klasvíku.

vesnička když se ochladí počítač s SSTV

Trochu smůlu jsme měli na podmínky. Nosnými pásmy bylo 40 a 30 m, dvacítka se otevirala občas a signály se ztrácely. Pásma 10, 12 a 15 byla nepoužitelná, na 17 m jsme udělali jen několik spojení a na 80 m to trochu chodilo z Hvalvíku, ale v Kvivíku to jen syčelo. Zkoušeli jsme také 160 m, ale z našich udělal Jarda se značnou námahou jen OK2BOB. K vysílání jsme používali TS-850 (v záloze jsme měli TS-50) a invertovaná Vee na klasická pásma (na laminátových trubkách ve výšce 8 m) a na WARC vertikál Zach-ZV1-3W s radiály v moři (ten chodil dobře). Zařízení a antény dodal Jarda, k vysílání a evidenci spojení jsme používali Standův notebook s jedním seriovým a USB portem (k přenosu kmitočtu ho přemluvil Zdeněk, OK2PAD, který také zhotovil potřebné ovládací kabely). Celkově jsme udělali necelých 5500 spojení, z toho skoro 1000 s OK/OM, kterým děkujeme za spojení a všem zašleme QSL lístky přes CRK.

Jarda OK2PBM Standa OK2SG Adík OK2PAE Štěpán OK2EC

73 de Standa OK2SG


Statistika

kontinent Evropa Asie Severní
Amerika
Jižní
Amerika
Oceánie Afrika
země DXCC 49 14 8 5 2 0
pásma 160 m 80 m 40 m 30 m 20 m 17 m
QSOs 10 579 2063 1668 1096 17
módy CW SSB PSK31 RTTY SSTV -
QSOs 5218 103 80 63 1 -