Zdravím všechny příznivce závodů. Dovolte, abych se s Vámi podělil o zážitky z mé mini expedice do C6 (23.-30.11.2004). Pracuji nyní na Kubě, kde však není možné získat vlastní koncesi. Lze se pouze zúčastnit závodů z některého kubánského radioklubu v kat. M/S nebo M/M. V březnu tohoto roku jsem navštívil Boba N4BP a pod jeho značkou jsme odjeli SSB část ARRL v kategorii M/S. Bob je velký závodník a poslední 3 roky se také účastní závodů z Bahamských ostrovů pod značkou C6AKQ. Po zhlédnutí fotografií závodního QTH na ostrově Grand Bahama a jeho vyprávění jsem se rozhodl, že se k němu připojím a zkusím štěstí v CW části největšího světového závodu.

Na cqww.com jsem se podíval na doposud vytvořené WW rekordy a podle toho vybral kategorii a pásmo. Zdálo se, že by dosavadní rekord z r. 2002 od TA3DD v kat. SO 80 LP s 224 250 body mohl být pokořen. Problém byl s TCVR, který jsem si s sebou na Kubu nemohl dovést. Vyřešil jsem to nákupem IC-746PRO přes internet a jeho doručením na Bobovu miamskou adresu, s tím že mi TCVR doveze přímo do závodního QTH. V červenci jsme si společně s mou xyl Ilonou podali žádost o bahamská víza a to prostřednictvím velvyslanectví Velké Británie v Havaně. Ještě že s takovým předstihem, protože jsme je obdrželi až v říjnu, a to po několika urgencích! Získat koncesi oproti tomu nebylo vůbec těžké. Stojí 25,- USD a je platná na rok. Prefix C6 a první písmeno v sufixu A bylo dáno a zbytek sufixu si bylo lze vybrat. V povolení byla uvedena i možnost používat home call/C6A.

Listopad se přiblížil velmi rychle, takže nezbývalo než zabalit kufry a odletět z Havany přes Nassau na ostrov Grand Bahama (IOTA NA-080). Cestování nám i přes tak krátkou vzdálenost zabralo skoro celý den. Večer se šťastně shledáváme s Bobem N4BP v hotelovém resortu „Grafton Court“, který se nachází 100m od pobřeží a na jehož pozemku stojí 50-ti metrový samonosný stožár. Ve středu před závodem připevnil Bob (64 let) dvě antény INVEE „V“, jednu pro 3,5 MHz ve výšce 30m a druhou pro 7 MHz ve výšce 24m nad zemí. Po přípravě pracovišť jsme zahájili provoz na různých pásmech. Používali jsme klimatizaci, jelikož venkovní teplota zde byla i v listopadu 28 °C ve stínu… hi. Věnoval jsem se hlavně práci na 3,5 MHz, kde se mi podařilo navázat QSO i se zeměmi, které jsem po té v závodě marně hledal (IS0, 4X atd.) Tma zde byla již v 18:00 hod. a rozednívalo se kolem 07:00 hod.

Závod začal v pátek v 19:00 hod. místního času a již od počátku se mi dařilo udržovat pile-up s NA/EU. Za první noc bylo v logu 789 QSO, 18 zón a 62 zemí. Jel jsem hlavně na výzvu, ale občas jsem projel pásmo kvůli násobičům. Druhý den odpoledne jsem již kolem 17:00 hod. jsem zkoušel dávat výzvu, ale bezvýsledně. W4 je velmi blízko, ale všichni ještě asi pracovali na vrchních pásmech. Hodinu před setměním zde bourali 8Q7DV, A45XR, D4B atd., ale přes pile-up BIG GUNS z NA/EU se mi na ně nepodařilo dovolat. Postupně začaly sílit i evropské stanice, ale dovolat se na ně ještě nebylo možné. Také slyším a volám svého otce OK1TD. Po 10-ti minutách to ale vzdávám a hledám čistou frekvenci. Vše se změnilo po setmění a QSO opět začala přibývat. Později mě zavolal táta sám a po tom i další OK/OM stanice. Celkem za závod v poměru 29/5. Zavolal i Slávek OK1TN, OK5W, OM7M a další.Díky. Jirku OK2RZ nebylo možné na pásmu přehlédnouta byl jednou z nejsilnějších staniv z EU. Abych pravdu řekl, tak jsem krajanů čekal více! Je asi obtížné poslouchat v EU DX stanice, protože jsme se několikrát sešli my „karibské“ stanice najednou na vzácný evropský násobič a nikdo z nás se nedovolal. Kolem 01:00 hod ráno začlo na pásmu tak silné QRN, které vydrželo až do 05:00 hod. a díky kterému bylo možné slyšet pouze BIG GUNS a ti už však v mém logu byli! Měl jsem sice natažený 120 m dlouhý beverage, ale když jsem to na něj přepnul, tak jsem mohl slyšet jen signály od Boba C6AKQ, který nakonec jel SO 40 HP. Čtyři hodiny zdržení v době kdy to „táhne“ bylo nepříjemné a sen o vytvoření nového rekordu se začal rozplývat. Mraků začlo přibývat, „praskání“ na pásmu taky, a tak jsem si šel uvařit kafe a krátil si dlouhý čas sledováním TV. Potom jsem chvíli poslouchal mého kamaráda konkurenta Douglase CO8DM, který trpělivě dával CQ TEST. Také ho volalo spoustu slabých stanic, které však bylo v nadlidských silách číst. Zavolal jsem ho a přeladil na SSB, kde jsme půl hodiny klábosili a rozebírali vývoj závodu. Potěšilo mě, že jsem v té době na tom byl lépe, a to o 400 QSO, 12 násobičů a hlavně 2x tolik bodů! Přitom jsem během závodu zaznamenal z Kuby jen jeho samotného oproti těem stanicím z C6! V 05:00 hod QRN ustalo a dalo se opět pracovat v režimu RUN, na který mě zavolaly tyto stanice: AH2R, 5U5Z, 6W7RV, 6W1RW, ZY7C, VO2AAA, TI5N (s 5W) atd. Stále jsem se během závodu rozmýšlel jestli přerušit CQ a jít „zobat“, ale vždy jsem tak udělal a myslím, že jsem udělal dobře, protože ne každý násobič zavolal sám! Mrzí mě, že jsem se nedovolal na 11 násobičů, které jsem slyšel. Byly to ZL6QH (32), A45XR, YO3APJ a YP3A, RT9W (17), 8Q7DV(22), D4B, 3V8BB a ZA/Z35M?.

V r. 1994 jsem odjel CQ WW SSB na 20m se 100W z OK. Za celý závod jsem udělal asi 450 QSO a tehdy jsem se zařekl, že už nikdy s „QRP“. hi Po 10-ti letech jsem to porušil, ale byl jsem mile překvapen jak dovede výkon zvýšit vzácný násobič! Celkově jsem měl v logu 1205 QSO, 20 zón, 78 DXCC což dalo konečný součet 263 032 bodů. Podle předběžných výsledků na 3830 by to mohlo být 1. místo v WW. Také jsem bohužel zjistil, že je z r. 2003 nový WW rekord a to se 382,568 body od N6BT, 6Y8A. Uvidíme jak to letos dopadne, každý rok je jiný. N6BT byl letos naštěstí v M/M pod 3D2XA. hi Ale na tom až tak nezáleží. Já chtěl původně porazit TA3DD a to se mi povedlo! Bylo mi ctí pracovat s tolika vynikajícími operátory, kteří se ozvali z různých koutů světa. V příštích závodech určitě na slyšenou!
QSL via OK1TD.


Počty QSOs podle kontinentů:
(+ 68 dupes)
KontinentQSOsKontinentQSOs
NA 982 SA 14
EU 239 AS 27
AF 8 OC 3
73`s David OK1DTP

Obrazová příloha

123
456
789