Povedlo se mi na Kubě získat povolení pro účast v největším světovém závodě, kterým je CQ WW DX Contest. Po několikaletém přátelství s velkým závodníkem Raulem CO8ZZ, se kterým jsem měl v minulosti několik QSO, jsme se dohodli na účasti v SSB části v kategorii M/S pod značkou T48K, což je závodní značka radioklubu CO9KAA. Žádost o povolení musela být podána půl roku před závodem! Pozval jsem na tuto akci i svého otce Jirku OK1TD. V pondělí před závodem jsme se přesunuli z Havany na východ ostrova do 650 km vzdáleného města Las Tunas, QTH Raula CO8ZZ.

 

Následující den jsme převezli veškeré technické vybavení do závodního QTH (120 km severně od Las Tunas), turistického letoviska „Punta Corella“ na pobřeží Atlantického oceánu. Postavili jsme tyto antény: 2 el. beamy pro vrchní pásma 20/15/10 v cca 6 m nad zemí, na spodní pásma 40/80m dipole inv „V“ a na 160minv „L“. Jirka OK1TD udělal s Evropou přibližně 700 QSO před závodem! Popovídali jsme s Jirkou OK1RI a Lubem OM5ZW (OM7M), kteří zkoušeli své anténní systémy.

Během závodu jsme měli dvě pracoviště, jedno RUN a druhé MULTI, obě s PA 1KW. Závod začal v pátek ve 20:00 místního času. Pile-up rozjíždíme na 20-ti metrech a násobiče na 80m. Jedeme do CT. Hned v úvodu máme problém se sítí. Během 10-ti minut je vše opraveno a pokračujeme dále. Po většinu závodu nám příjem ztěžovala hlasitá muzika, která k nám doléhala z 30-ti m vzdálené diskotéky! V sobotu při otevření na 15-ti metrech byl slyšet první maják, a to Jirka OK1RI. Klobouk dolů! Ten den byly podmínky nejlepší a spojení do deníku rychle přibývaly. Násobiče zaostávaly, ale bez DX-clusteru a pořádných antén to bylo těžké. Také vzájemné rušení při různých natočeních antén bylo nepříjemné a ani pásmové filtry to nevyřešily. Střídáme se po 3 hodinách. Největší pile-ups byly z US. Také bylo příjemné pozdravit OK/OM stanice. Největší zážitek pro mne je zavolání KH7X na mé CQ se 100W na 160m.

Během závodu ani jednou nebyl výpadek proudu, což je pro Kubu neobvyklé! Také se stíháme vykoupat na pláži „Punto Tomate“, zatím nejkrásnější ze všech, které jsme na ostrově navštívili.

Závodní tým tvořili Raul CO8ZZ, Dougles CO8DM, José CO8JY, Alex CO8KA, Jirka OK1TD a David OK1DTP. Na konci závodu bylo v deníku 5304 QSO, 127 zón a 417 DXCC, celkem cca 6,5 mil. bodů.
QSL via DK1WI.

73 a NSL v dalších závodech

David

OK1DTP


123


Vysvětlivky k fotkám:

  1. Pohled z hamshacku na pláž. Na pravé straně je pódium, ze kterého se po vetšinu času rozhléhala hlasitá muzika.
  2. Pohled na závodní QTH.
  3. Z leva nahoře je Jose CO8JY, Jirka OK1TD, David OK1DTP a Dougles CO8DM
    Z leva dole je Alex CO8KA a Raul CO8ZZ.