Kalendář závodů  

Kalendář závodů

   

Aktuální IDXP  

   

Naši partneři  

DX New

   

Přihlášení  

   

Vyhledávání  

   

Počet přístupů  

Dnes 166

Yesterday 188

Week 166

Month 1170

Vše 344782

   

Callbook search  

Copyright © 1994–2017, OKDXF. Všechna práva vyhrazena. Kopírování a šíření zde publikovaných materiálů jen se souhlasem vlastníka.

   

02.02.2016 16:36

Přijaté direct QSL v lednu:
TX3X, VK9WA, V73D

V lednu jsem pracoval s následujícícími DX expedicemi:

PJ2/SM4KYN, V5/DK1CE, TY1AI, 6W7/F5NHJ, VP2ETE, YJ0AO, 6W6/WA3DX, T88UW, 5Z4FV, ZL9A, XW4XR, ET7L, 5V7FMD, PJ2/K8ND, 9G5SP, VP8STI (new one), 3D2AG/p, HC1MD/HC2, 5Z4/DL3FS, VP8SGI (new one).

Tak dvě nové země v jednom měsíci, to už tady dlouho nebylo, ale pojďme postupně. První lednový týden byl ještě pokračováním ospalého prosince, kdy nebylo prakticky nic moc k dělání. První zajímavější aktivitou, kterou se mi podařilo udělat, bylo spojení s YJ0AO na 30m CW. Dále jsem sledoval expedici na ostrov Antipodes, ZL9A, ale v podstatě jsem je nikde nebral tak, aby mělo cenu volat. Spojení se podařilo až úplně poslední den, pár hodin před tím, než úplně QRT. Bylo to takové "tušené" spojení na 20m SSB. Evidentně jim to ale poslouchalo docela dobře.

Od samého začátku jsem sledoval expedici K5P na souostroví Palmyra KH5. Čekal jsem, že to bude obtížné, třeba jako TX3X, ale expedice tedy předčila mé nejhorší sny. Slyšel jsem je solidně až poslední den na 30m, ale nedovolal jsem se. Za celou dobu trvání expedice sice byly podmínky podprůměrné, ale na 30 a 20m to prostě podle mne chodit muselo. Spojení s Evropou tvoří 11% z celkového počtu 75000 QSO. 18000 unikátních značek hovoří o tom, že tohle fakt nebyla expedice pro Evropu. Vždyť taky proč, KH5 je v Evropě jen na druhém nejžádanějším místě. A myslím si, že po této "vydařené" expedici se pořadí výrazněji neposune. Spojení udělali opravu jen velmi dobře vybavené stanice. (technicky, nebo trpělivostí hi) Expedice nedokázala vyprodukovat slušný signál. Co se týká anténního vybavení, s trochou nadsázky lze říct, že se stejnou výbavou chodí kolega OK2PYA na SOTy. Ale co, pro amíky a japončíky to stačilo, takže vlastně úspěch. Jako perličku na závěr bych zmínil, že ani evropská "pilot" stanice s nimi nemá spojení... Stejný team byl před pár lety na ostrově Swains, KH8S a nebyl problém s nimi tehdy pracovat. Že by pro KH5 bylo málo sponzorů z Evropy???

Přesným opakem byla expedice na South Sandwich (VP8STI) a South Georgia (VP8SGI). Počínaje precizním webem, přes perfektní provoz a skvělou informovanost o aktuálním dění. VP8STI se mi povedla na 5 pásmech, zcela nečekaně i na 40m. Nejtěžší bylo 30m, kdy jsem volal přes 3,5 hodiny. Neuvěřitelný signál 9+10 jak na 30, tak na 40m, mě prostě nenechal usnout. Naproti tomu spojení na 15m CW bylo na pár zavolání, předposlední den, asi náhoda... O pár dní dříve než plánovali, začali provoz z ostrova Georgia, procházeli krásně na 12m 31.1. odpoledne. Zatím mám 4 QSO a expedice pokračuje do 6.2. Naprosto šílený byl pileup na 15m RTTY, přes 50kHz. Pokračování o této expedici v únorovém reportu.


Dlouho jsme hledali autora, schopného a ochotného popsat, co nového se událo na pásmech za uplynulé období, např. za měsíc. Byli jsme upozorněni na stránky Honzy, OK2ZDL, kde vychází už delší dobu jeho DX report. Požádali jsme ho o spolupráci a z původní domluvy o sdílení odkazu nakonec vznikla dohoda o tom, že jeho DX report bude vycházet i u nás.

Honza k tomu píše: "...nemám s tím žádný problém. Píšu si to v podstatě jen tak pro sebe, abych měl přehled zpětně. Je to jen takový souhrn, co lze s průměrným vybavením uprostřed sídliště udělat, když člověk chodí do práce hi. Jsou tam výhradně moje názory, někdy trochu svérázné (K5P)". To je ale přesně to, co jsme hledali, tady může najít inspiraci i začínající DXman.

V každém případě ale doporučujeme navštívit Honzovy velmi pěkné a zajímavě dělané stránky, které svojí úrovní vysoce převyšují OK průměr.

Redakce webu OKDXF