Aktuální IDXP  

   

Naši partneři  

DX New

   

Přihlášení  

   

Vyhledávání  

   

Počet přístupů  

   

Callbook search  

Copyright © 1994–2017, OKDXF. Všechna práva vyhrazena. Kopírování a šíření zde publikovaných materiálů jen se souhlasem vlastníka.

   

Přijaté direct QSL v únoru:

VK9MA, TO2SP, 9U4M, TO5W, PY0FW, 3C0L, 3C1L

VK9MA

TO2SP

9U4M

3C0L

3C1L

V únoru jsem pracoval s následujícími DX aktivitami:

Z60A, C5DX, PJ2/NE9U, PJ2/NF9V, CN2DF, CN2FR, D44EE, NP2/K4XU, 5V1JE, 9Q6BB, FM/OH2IS, VP2MKG, J6/KG9N, VU4G, TO972A, TY1TT

Původně jsem si myslel, že DX report za únor bude především o expedici 3Y0Z. Bohužel tato pečlivě připravovaná expedice nedopadla, takže zbývá jen čekat a doufat, že se Bouvet v éteru objeví třeba příští rok. A je asi jedno, jestli to bude 3Y0Z, 3Y0I či úplně jiná značka. Důležité je, aby expedice trvala alespoň 14 dní čistého času, protože pokud by to bylo třeba jen týden, obávám se, že by uspěli jen BIG guns. Někde na internetu jsem zahlédl video nejmenované zahraniční stanice, kde se operátor chlubí a ukazuje, jak ladí PA pro spojení s expedicí. Ručička ukazovala asi 10 kW OUT. No co k tomu dodat, že?

Únor nepřinesl žádné překvapení ani vzácné expedice. Některé dny jsem se musel jít podívat na antény, jestli jsou ještě na stožáru nebo už ne, naproti tomu třeba 17. 2. jsem na 12 m dělal VK, W, 5V, ZS a další a chodilo i 10 m pásmo, i když převážně pouze po EU. První únorový týden ještě pokračovala aktivita z Kosova. Expedice Z60A udělala pěkných 81 483 spojení. Koncem února vyjela další značka z Kosova a to Z68M, pod kterou zde vysílá makedonský operátor, nejčastěji CW a FT8. Potěšující zpráva dorazila od Davida OK6DJ, který oznámil českou expedici Z66D, plánovanou na duben. Uvidíme, jaké budou podmínky, je to blízká lokalita a chybí mi od 17 m výše.

Z Afriky bylo v únoru možné dělat např. C5DX, což byla značka Alana, G4DJX,který vysílal mezi 9. až 16. únorem ze školního radioklubu Sandringham. Provozem FT8 jsem dělal 5V1JE na 12 m. S vertikálem a 100 W zde vysílal John, N9MDH. Dvojice německých operátorů vysílala z Maroka jako CN2DF a CN2FR. Z Beninu se ozval Wim, ON6DX pod značkou TY1TT. Byla to jeho druhá aktivita pod touto značkou, ta první byla v roce 2014. Vysílá převážně SSB a dělal jsem ho jen na 17 m. OZ1BII byl QRV asi 6 dní z Kapverdských ostrovů jako D44EE. Z Karibiku jsem pracoval např. s TO972A (FM) nebo J6/KG9N, který krásně dopoledne hrál na 40 m CW.

Na konci února vyjela pětičlenná expedice 3D2EU (Rotuma). Budou QRV až do 16. března, ale je znát, že máme velmi špatné podmínky. Jediné pásmo, kde jsem je slyšel bylo 30 m, dopoledne, ale bylo to docela slabé, pokoušel jsem se sice volat, ale nemělo to moc cenu. Na 40 m v době kdy by to mohlo procházet jsou pod úrovní místního rušení a na 20 m s EU téměř nepracují, nebo neprochází. Tak jsem aspoň v této době dělal jednočlennou expedici VU4G, na kterou jsou slušné pileupy. John, G4IRN jede zatím výhradně CW a provoz má velmi pěkný. Pěkné signály mívá zejména na 17 m dopoledne a 30 m večer. Bude QRV ještě během prvního týdne v březnu.

Jinak není k únorovým DXům díky absenci 3Y0Z co psát. Byla to na pásmech vcelku slušná nuda, pochopitelně s výjimkou segmentů provozu FT8, které jsou plné k prasknutí. Už to není, co to bylo na začátku. DXů tam v záplavě EU stanic ubývá a je znát, že někteří v honbě DXů řádně "přitopili". Na první polovinu března je plánováno více expedicí, tak snad to bude zábavnější, než v únoru, i když o zlepšení podmínek si můžeme nechat jen zdát. A bude hůř.