Přijaté direct QSL v říjnu:

TO5M

TO5M

V říjnu sem pracoval s následujícími DX aktivitami:

D44TWO, A82X, A82Z, 5H3RRC, A35JT, 3W1T, ZK3A, TO80SP, S92HP, VP2VEM, K5P, N5C, OJ0/OG3A, 7P8AO, OJ0/OH3WS, T30GC, VP2V/N5AQ, 5K0K, VP6R, FH/DJ7RJ, VU7RI, 5T2KW, S79CI, S79W, D68CCC, S79ZM, FM/JF2QNM, ZL/OK1MV, PJ2/ND8L, OX7AM, SU8WRC

Jistě se mnou bude většina DXmanů souhlasit, když napíšu, že říjen byl asi nejbohatším měsícem letošního roku, co se DXů a expedic týká. Navzdory špatným podmínkám a nepříznivým číslům bylo znát, že na čísla se nevysílá a některé expedice bylo možné dělat i na nejvyšších KV pásmech. Velkých a dlouho trvajících expedic bylo opravdu velké množství.

Od konce září byly na pásmech nepřehlédnutelné značky italské expedice do Libérie - A82X (CW, SSB, RTTY) a A82Z (FT8). Pod první zmíněnou značkou navázali operátoři téměř 46tis. spojení a pod druhou značku čistě na FT8 navázal počítač (záměrně nepíšu operátoři) 20,5 tis. spojení. Při hlídání pásem 12 a 10m bylo možné udělat spojení i zde. U těchto expedic pod vedením I2YSB jsme si zvykli, že mají vždy 2 značky pro jednotlivé druhy provozu. Otázka je proč? Odpověď si může každý domyslet při odesílání OQRS. Pro každou ze značek 5 USD. Přitom QSL přijdou oba stejné a v jedné obálce najednou. Takže...

Několik významných expedic bylo ohlášeno z Pacifiku. Od 23. září do 6. října vysílala čtveřice australských operátorů z ostrova Tonga jako A35JT. Navázali 15288 spojení, z toho 18,2% s EU. Už minule jsem psal v DX reportu, že mi špatně zapsali CW značku do logu. Zde musím pochválit systém OQRS M0OXO, který nabízí zaslání hlášení chybějící, nebo špatně zalogované značky. Charles zareagoval za pár hodin a značku opravil. Sice jen v systému OQRS, na Clublogu ne, ale to nevadí. Pak se povedlo ještě celkem snadno spojení na FT8 na 20m. V logu je ale pouhých 48 OK značek. O něco větší a úspěšnější byla expedice ZK3A na Tokelau, od 1. do 11. října. Početná mezinárodní skupina operátorů pod vedením YT1AD udělala 52598 spojení, z toho 18,9% s Evropou. Což si myslím při náročnosti a podmínkách není až tak špatné. Já jsem si vždy přivstal a radost jsem měl hlavně z nové pásmové země na 40m. Signály na CW tam měli kolem sedmé ráno velmi slušné, stejně tak na 20m CW v tu samou dobu. V logu mají 88 OK značek.

Pod značkou T30GC vysílala mezi 7. a 23. říjnem skupina dvou LZ operátorů + Karel, OK2WM. Spojení se podařilo pouze na 30m CW hned při začátku expedice. V ranních hodinách měli na třicítce slušný signál, ale všude jinde jsem měl problémy, buď byl už špatný čas na QSO, nebo velké rušení. Celkem mají v logu 20 tis. spojení, z toho slušných 22,8% s EU a celkem 96 OK značek. Největší a pro mě nejúspěšnější expedice z Pacifiku byla jednoznačně VP6R, ostrov Pictairn. Čtrnáctičlenný tým převážně amerických operátorů vysílá od 18. října a má být QRV až do 1. listopadu. K dnešnímu dni mají v logu úctyhodných 74 tis. spojení, z toho 20% tvoří EU a v logu je mnoho OK značek. Tuto zemi jsem měl v minulosti jen na 40, 30 a 17m. Tato expedice má u mě naprosto neuvěřitelné signály. Je pravda, že na většinu spojení bylo nutné si přivstat, nejlepší signály, reálných 599 jsem měl mezi 4-9 hodinou našeho času na 40 a 30m, na 17 a 20m pak odpoledne také celkem silné. Podařila se dvacítka jako nová pásmovka a pak zcela nečekaně 80m CW, což jsem absolutně nečekal. Invertované V celkem nízko a 700W výkonu stačilo 23.10. kolem půl osmé našeho času na bezproblémové spojení. Signál na S metru byl neskutečných S9. Skoro jsem to tipoval na piráta... Pak jsem našel na fotkách, že měli pořádný vertikál na 160 a 80m. Na rozdíl od jiných expedic, s VP6R se mi pracovalo téměř vždy snadno a hned druhý den expedice se podařili 4x. Ve stejné době v podvečer, kdy jsem kluky z 5K0K na 17m jen tušil, VP6R vyhrávala 599. Zajímavé podmínky, fakt. Často během měsíce chodilo i 15m na JA nebo YB, večer pak na USA. Přitom dle předpovědí a čísel by mělo být pásmo úplně mrtvé. Opustíme Pacifik a půjdeme na další expedice.

Pod značkou TO80SP vysílal DL7DF se svoji skupinou ze St. Pierre and Miquelon. Vysílali od 2. do 14. října převážně CW a SSB a podařili se mi od 80 do 17m. Celkem mají v logu téměř 35 tis. spojení. Dva nové ostrovy IOTA mi po dlouhé době přibyly do logu díky menším expedicím K5P na Isle de Pitre, NA-089 a N5C na Cat Island, EU-082. Ze Seychell bylo možné udělat na CW, SSB i FT8 značky S79CI (SP6CIK) a S79W (SP9FIH). Dále zde byl na dovolené Martin OK1FZM s XYL Lenkou OK1WZM pod značkou S79ZM, dělal jsem je pouze jednou na 17m CW a pak už jsem na ně nikde nenarazil. Zklamáním pro mě byl provoz expedice VU7RI. Trojice operátorů měla být QRV všemi módy. Ale dělal jsem je pouze na 40m SSB. Na FT8 se potýkali velmi často s problémy a neměl jsem na to nervy. Stejně tak často volali na CW nebo SSB výzvu, odpovídala jim půlka světa a nic, jako by neměli přijímač. Tak jsem se této expedici dál ani nějak nevěnoval.

Postupně jsem se dostal k největší letošní české expedici. David, OK6DJ se svým osvědčeným týmem DXmanů a contestmanů vysílal od 16. do 29. října pod hezkou "českou" značkou 5K0K z ostrova San Andres. V logu mají 64330 spojení, z toho 31,4% s EU a udělal je snad každý OK, kdo je aspoň trochu slyšel. U mě bylo poznat, že tato oblast je pro mě trochu náročnější směr, než Afrika, kam v minulých letech jezdili. Navíc mám z tohoto směru dost rušení a bylo to znát. Poslouchalo jim to super, nebyl problém se dovolat, ale chvílemi to bylo u mě úplně na hranici šumu, takže se kluci omlouvám, že jste mi museli na SSB dávat několikrát, než jsem pobral, že je to 100% pro mě. Ale Rudo ZA, tebe poznám po hlase, ať budeš vysílat odkud chceš hi :-) Silné signály u mě byly hlavně na 40 a 30m ráno a v podvečer na 20m. Dělal jsem i 15m CW+SSB, ale výše už nebylo slyšet u mě nic, jen šum. Velmi velký počet OK stanic, které udělaly 5 a více spojení svědčí o úspěšnosti této české expedice. Dovolávali se i stanice pracující s drátovkou a 100W. Poslední expedicí, o které se zmíním, je D68CCC na Komory. Italský MDXClub vysílá CW-SSB-RTTY-FT8 od 21. října do 2. listopadu v opravdu velkém stylu. Mají realtime log, pracující na základu HRD logu a jejich signály jsou vynikající. Když člověk vyčíhá správný okamžik, dá se s nimi pracovat i na 12 a 10m a signály jsou 59+. Pochopitelně je to pro nás lehčí směr, než výše uvedené expedice.

Takový a nejen takový byl říjen na KV pásmech. Určitě jsem neudělal a zde se nezmínil o všem zajímavém, ale i tak je poznat, že to byl opravdu měsíc plný zážitků v pileupech. Jen toho času, co tím člověk zabije a mohl by ho využít i lépe hi...