Iran – EP
Kontinent: AS, azimut: 107 st., vzdálenost: 3740 km
Časové pásmo k UTC: +3,5
Pořadí v nejžádanějších zemích: 33

Minulost DXCC a expedic:

Irán, země s velice starou historií, stačí si připomenout dřívější název Persie a příslušné hodiny ve škole z dějepisu. Země s cca 71 mil. obyvatel a rozloze 1, 6mil km2 poutala i v novodobější historii v 19. stol. pozornost mocností jako Anglie či Rusko. V první polovině 20. století v Iránu vládla dynastie Páhlaví. Po jejím svržení se země propadla do vnitřních náboženských sporů, kdy diktatura rodinné vlády byla nahražena diktaturou náboženskou.

Starší amatéři si jistě vzpomenou, že Iran byl běžně dostupnou zemí na všech KV pásmech, většina mých QSO pochází mezi rokem 1970-80. Pak ještě následovalo období kolem roku 1995-97, kdy v Iránu dostalo koncesi několik amatérů z UA (možná někteří neměli oficielní povolení), u nichž byl už ale problém se získáním QSL. Dnes když pomineme, že cizí občan zřejmě v EP koncesi nedostane (expedice EP6T je obrovskou výjimkou, díky díky přátelé z ON), je v Iránu cca 13 amatérských koncesí, dokonce jeden či dva amatéři jsou i občas aktivní, ale získat QSL pokud stanice nemá zahraničního mngr (dříve např. I2MQP) je téměř nemožné, či je inzerován poplatek 10US (to jsem nezkoušel, trochu to předbíhá dobu kdy to asi bude normální). Při prohlídce mých QSL jsem byl překvapen, že poslední QSL za QSO s EP jsem dostal v roce 2006 na zaslaný direct. V seznamu DXCC je Iran (Persie) uvedena již v seznamu DXCC v roce 1935.

V mých záznamech jsem našel několik stanice z období mezi 1970-1980, pak stanice s UA operátory kolem 1997 (EP2MKP a EP2MKO) a aktivitu z roku 2006 OK1LO z EP3PTT.

EP2AG

EP6T 16.1.2015 – 27.1.2015

Team: převážně ON

QSL: M0URX (OQRS, direkt, buro)

Web stránky expedice: http://www.rockall.be/

EP6T

Evidentně perfektně připravená expedice (viz web stránka expedice – technika, lidé …..), průběžně předávané informace z přípravy a podrobné zprávy včetně fotek z cesty a průběžné informace z dění v QTH EP6T na web stránce expedice. Popisovat provoz EP6T je poněkud složitější, nebýt špatné dostupnosti pro masivnější zahraniční expedici, by to byla tuctová IOTA expedice, ale díky vztahům vzpomenutým výše, je pro mnoho amatérů EP new one a tomu odpovídal hlavně pile up, umocněný malou vzdáleností od EU a obrovským valem UA a UR a I stanic. Expedice se po celou dobu potýkala s místním rušením, což bylo znát na rychlosti provozu, resp. někdy téměř nemožností brát slabší stanice. Bohužel někteří operátoři EP6T řešili styl provozu systémem - udělám QSO a pak „bouchnu“ do ladění a poslouchám jinde, což vylučuje předjímat chování stanice a dále značně „zahušťuje“ pile up.

Provoz byl zahájen 16.1. odpoledne, následovalo paralelní dokončení anténních systémů, pracovišť a odpočinek. Od počátku vcelku svižný provoz, jasně odvozený od schopností operátorů, v ustáleném provozu 4 stanic současně.

Moje poznámky:

17.1. jen monitoruii, sice když slyším, že řada OK dělá QSO zkouším to také, ale evidentně se nemohu dostat přes bariéru UA a UR.

18.1. dělám první QSO na 30 RTTY – 30m je evidentně pásmo s nejmenšímu problémy.

19.1. zajímavé, ale logické, při dobré slyšitelnosti v EU a pile up EU stanic se začínají při pečivém zkoumání chování operátorů QSO občas dařit i když boj na 12m trval dle mne moc dlouho, ale 17m je bez problémů, ale jak zjišťuji následující dny, šlo spíše o štěstí.

20.1. nemám moc času, provoz standardní, dlouhou dobu na 15m SSB s dobrým signálem.

21.1. expedice dává výzvu na web stránce k dodržování hamspiritu pokud je to možné, snaží se dávat prostor pro ostatní kontinenty NA, SA ev. VK a ZL.

22.1. a 23.1. provoz nevybočuje z normálu, 40m je děs

24.1. a 25.1. už by mělo být po problémech, ale z EU je stále pile up hustý

26.1. evidentní snaha na poslední chvíli umožnit QSO stanicím mimo EU

Pravidelné doplňování logu 1x denně je určitě přínosem – dokážu si představit jak by některé stanice z EU stále opakovaly QSO, úprava programu s vynecháním „žebříčku“ snad trochu pomohla.

Celková rekapitulace – 68 064 QSO, v plném provozu denní průměr kolem 8tis. QSO. Z EU 69, 6% QSO vypadá pěkně, bohužel ostatní kontinenty si zoufaly přes veškerou snahu operátorů EP6T. Počet unikátních značek 16 866 to jen potvrzuje (zřejmě i z EU jde především o vícepásmová QSO, tedy ani z EU se moc nedostalo na „balkonové“ stanice toužící po jediném QSO).

Nicméně ještě jednou díky všem co se podíleli na expedici EP6T.

Na QSL se díky perfektní práci M0URX můžeme těšit ve velice krátké době.

Zdroje: IDXP(OM3JW), OK/OM DX kroužek - OK1ADM/OM3JW, DX- World, NG3K, Wikipedie, club log, internet, poznámky a logy OK1EP

Karel OK1EP