Pro mnohého jedna z posledních zemí, pro někoho ta úplně poslední do DXCC. Čekání na den "D" bylo dlouhé několik let. Po Desecheu KP5 byla na řadě právě NAVASSA. Mám obavy, že i fronta úmyslných rušičů měla stejnou dobu na přípravu svých úchylných manévrů.

Team byl zformován záhy a protože to z USA není daleko, nebyla cena za přesun na ostrov tak nákladná. Pokud to srovnáme s expedicemi Gusa Browninga, manželů Colvinových nebo Erika SM0AGD a dalších, jde o náklady nesrovnatelně vyšší. Je pravda, že počty zájemců o spojení se vzácnými zeměmi od těch dob narostla v řádech statisíců.

Nepamatuji, že by někdo úmyslně rušil nebo ztěžoval práci expedice. Na sklonku devadesátých let při expedicích OKDXF to nepamatuji. Vím že nás štvalo volání všech i když operátor požadoval třeba jen jedno chybějící písmeno. Nevím, kde nastal ten zlom, ale vím, že Evropané byli nejméně disciplinovanými již tehdy. Samozřejmě k tomuto uvolnění mravů došlo i z důvodů zjednodušení při získání radioamatérských koncesí.

Ale zpět k Navasse.

Při mé návštěvě u KP2AD jsem měl možnost si popovídat o Navasse s Johnem KP2A, který na KP5 i KP1 byl a tvrdil, že EU je blízko a není problém spojení navazovat. Již tehdy tvrdil, že bude problém se získáním povolení a ať si nedělám iluze, že tam s KP2AD můžeme vyrazit na víkend.

To že mezi operátory K1N byli velmi zkušení a ostřílení hamové, pro nás Evropany dobrý směr a relativně malá vzdálenost, jsem považoval za jednoduchou záležitost v navázání potřebných spojení. První dny jsem respektoval přání a nevolal na pásmech kde jsem Navassu měl potvrzenu. Bylo mi divné, že některé dny byly signály velmi slabé a jiné dny naopak S-metr vykazoval výchylku i přes S9. Ukázalo se, že v dobrých podmínkách nemuseli používat vždy zesilovače výkonu. Bohužel někteří operátoři nezvládali pileupy a volili postupy, nad kterými jsem žasl. Několik desítek kHz široké pásma volajících byly spíše kontraproduktivní. To že volalo více stanic z USA bylo normální a nebylo to asi proto, že sponzorů bylo více právě z USA. Osobně jsem spokojen protože jsem si mohl zaškrtnout políčka spodních pásem včetně 160m. Ke konci jsem je zkoušel volat s dipólem a se 100W a šlo to. Myslím, že to bylo jen otázkou času a dovolal by se každý. Osobně mě mrzí, že náš koníček ztrácí to jediné co se nedá koupit, kamarádství na základě společného zájmu. Ti co jedou na druhou stranu globu, vynakládají sumy peněz, riskují zdraví a někdy i život se pak najde někdo, kdo nerespektuje nejen zásady slušnosti, ale ničí snahu přinést potěšení ze vzácného QSO.

73

Slávek, OK1TN


Na ty dny jsem se velice pečlivě připravil a počítal jsem s enormním množstvím stanic a hlavně rušením.

Čekal jsem prakticky od 4 hodiny ráno první den a zkoumal,kdy bude nejvhodnější volat. Zjistil jsem přitom, že pásmo je nebývale klidné, stanic bylo dost a rušení nebylo nijak rušivé. To mi stačilo a druhý den jsem ráno byl připraven již o něco později, signály byly až 599,volal jsem je zhruba půl hodiny a logoval v O609 SELČ, kdy již síla poněkud klesala. Pak už jsem jen poslouchal provoz, který byl svižný, bez nějakých problémů. Použil jsem na TX vertikál 32m a poslouchal střídavě na K9AY a západní DHDL. Rig IC 775 jako TX a PA R140, rx ORION 565 a FTDX3000, pak už jsem si jen hrál s různými rxy, např. R4C a FLEX 5000.

Určitou nervositu mi způsobila zpráva o problémech s deníky ze 4.2., už jsem počítal, že je budu znova dělat, přičemž signály už nebyly tak silné. Nakonec to opravili a já se uklidnil. 160m tedy bylo opravdu snadné a bez nějakých křečí, což asi zřejmě neplatilo o vyšších pásmech, o tom už vím jen z doslechu. Jsem ortodoxní monobandita.

73 de OK1TP


... co mám napsat?

Že to bylo ze začátku těžké se trefit do jeho RXu?

A že ke konci už to šlo snadněji?

A nebo to, co už tisíckrát zaznělo, že když je blbec na kmitočtu a když ruší, tak to nikdy nechce ho odhánět pomocí IDIOT a nebo podobnými chytrými výkřiky, protože každý další na kmitočtu jen znepříjemňuje poslech ostatním a že se stejně najde zcela určitě někdo jiný, kdo to stejně udělá za tebe?

A že chce na pitomce - rušiče zásadně nereagovat a snažit se poslouchat expedici a ne blbečky?

A že expedice se volá vždycky na jiném kmitočtu (UP nebo DOWN), než je v clusteru?

A že jen blbec si ladí svůj TX na kmitočtu, co vidí v clusteru?

A že se nechce nechat odradit blbcem od snahy udělat QSO?

A že když věnuji trochu času předvídání a poslouchání na kmitočtu, kde by expedice mohla být, tak že docela snadno s ní udělám QSO ještě před tím, než jejich kmitočet někdo (nějaký dobrák?) nabonzuje do clusteru a spustí se vřava?

A že je tedy nejvýše vhodné anoncovat v clusteru větší a velké expedice co nejméně, protože platí "více spotů = více rušení"?

A že je slušné přispět nějakou tou korunou na QSL nebo sponzoring, když expedice vydá spoustu svých peněz, času a úsilí na to, aby se vůbec mohla v éteru objevit?

A že PayPal a OQRS je dobré řešení, jak přispět?

Vždyť tohle by měli všichni vědět?

A nebo to snad neví???

No to snad není ani možné, že by byli tak nevzdělaní....

73, Milan, OK7GU

www.ok7gu.com


K1N – pro mne úplně nová země. Předpokládal jsem, že to zapnu, zavolám tak 3 x a bude to. Opak byl pravdou. Nebylo to tak jednoduché. Než to otočili na EU trvalo dost dlouho ale chápu to, z NA to musel být neskutečný mazec. Nechal jsem to být celý týden a zkusil to až potom.

Tolik rušení jsem ještě nezažil, když byl v éteru EP6T, už to jakási předzvěst byla, Rusové, Taliáni a vlastně celá EU předvedla co umí. Zlí lidé s úmyslem co nejvíc uškodit zájemcům o spojení viz EA5SYL a hysteričtí UP policajti dokáží znechutit práci všem volajícím. Další nepříjemnost byl rozsah pásma pro poslech expedice, kdy volali lidé třeba 50UP a já je dělal 1,7 Kc od kmitočtu. Vysledovat kde poslouchá, bylo pro nepřetržité řvaní ruských a EU stanic dost těžké. Při svém služebním pobytu v Moskvě jsem užíval i místní dopravu a nástup do autobusu je tam bojem o život bez skurpulí, silnější vyhrává a to samé je praktika ruských stanic při volání. Nikdy nerespektují, že expedice dělá spojení a neustále volají. Bohužel se to naučili i EU stanice. Výsledek je tragický. Zavolat na kmitočtu se stane čas od času i těm největším borcům ale hysterii kterou to vyvolá na několik dlouhých minut, nelze přehlédnout.

Ke konci už nebyl tak velký problém udělat spojení i s holým TCVR. Rušení ovšem bylo přítomné kdykoliv a kdekoliv. Při zkušenostech s jízdou po našich silnicích se podobné chování stává ve společnosti standardem.

Co jsem považoval za vrchol prasečiny je, když kdosi na kmitočtu expedice volá s volačkou někoho, koho nemá rád a nutně musí onoho kolegu zostudit. To je podlost hodná inzultace a svědčí to o vážné nemoci aktéra. To jsem zaslechl několikrát a nejen z OK ale i z OE, a DL.

Ahoj Honza OK1NU


Nějaké povídání a postřehy o mém "lovu" K1N na low bandech je na mém webu včetně záznamu jejich QSO s Nodirem EY8MM na 160m. U klíče byl Bob K4UEE.

http://www.ok1dqt.estranky.cz/clanky/denicek--nejen-160-m/unor- 2015.html

Já jsem je musel udělat na 160m 2x. Poprvé mě Bob pobral jako K1DQT. Je to CFM i v OL logu.

73+GL Jirka OK1DQT


...pro mě to byla new one #339.

První den 20m CW lehce, ale pak 5 dní ani jedno QSO.

Postupně se dařila další QSO. Např. na 15m SSB v 2006 UTC bylo dost pozdě, ale ještě měl celkem slušný signál.

40m CW 8.2. mě trvalo 10 minut na GP a hned 2 minuty potom na 80m CW na max 5 zavolání, to bylo překvapivé.

160m 9.2. byli slabí, 30m CW jsem se nemohl dovolat.

10.2. 30m CW vcelku rychle, pak jsem čekal na 160m a půl hodiny před SR jsem se dovolal. Následně pak další OK kolem SR.

Pak už to byl boj o 10m, abych stihl být doma než se pásmo zavře. 10m CW se podařilo, ale v logu jsem nebyl, tak jsem pak v pátek po boji 13.2. udělal 10m SSB.

Následně N2OO po check logu 10m CW potvrdil.

QSL jsem požádal přes CLUB direkt, 6USD za 9 pásmových bodů, 3 módy rozhodně není moc. Je třeba si uvědomit, že náklady a úsilí DX OPs stejně nebudou direkty plně pokryty. V diskuzi na www ale někteří W-OPs kritizovali výši 6 USD za direkty – nechápu !

S čím jezdím je na mém blogu.

73

OK2ZC
OK3C
member of OK5Z
Luděk Odehnal

ok2zc.blogspot.cz


Dle meho nazoru velmi povedena expedice a myslim, ze dovolat se alespon na jednom bandu dalo, i kdyz ze zacatku to nebylo jednoduche. Chtelo to vice poslouchat v pile-upu a trosku se v nem orientovat. Ja je udelal 3x na prvni zavolani a snad nikdy jsem nevolal vic, jak 10-15 minut, spis min.

Horsi ovsem je, co se v deje a kam to dospeje. Z cim dal vic evropanu se stava zver a je az nepochopitelne, co nekteri dokazou. Na druhou stranu jsem se usmival, kdyz jsem nektery z tech silencu slysel volat jeste druhej i treti den.

Je skoda, ze chovanim evropanu se trochu snizil vysledek expedice. Jak rekl v rozhovoru Glenn W0GJ v rozhovoru - EU venovali vice casu nez USA, ale evropanu delali mene. Za to si ale Evropa muze sama.

Takze za sebe rikam: povedena expedice, klobouk dolu. Ono doma si clovek ani neuvedomuje, v jakych podminkach tam byli, kolik prace a usili to stalo, (a to nemluve o financni strance expedice). Zadny pohodlicko domaciho ham-shacku, pivicko v lednici... A to nehlede na vek vetsiny z operatoru.

73

Zdeno OK2ZW


Ačkoli tým, který letos aktivoval Navassu pod značkou K1N patří k nejzkušenějším, odvedl tentokrát výrazně horší výkon. Směr sice patří k lehkým, avšak patrný byl nerovnoměrný výkon jednotlivých operátorů. Většina z nich se sice chovala příkladně, především byli předvídatelní (pattern) a nebyly u nich patrné žádné zvláštní sklony k preferenci některých stanic. Někteří však nezvládali pile-up, který byl na CW občas širší, než 20 kHz (SSB nesleduji). Někdy bylo možné slyšet i "ruskou ruletu" - naprosto náhodné ladění přijímače (skákání z frekvence na frekvenci) v celé šíři pile-up, což je poměrně rozšířenou začátečnickou chybou. Poměrně často se projevila naprosto zřetelná preference stanic z USA (bez oznámení, např. NA only) a v některých případech i jistá nechuť pracovat s Evropou. Kdo studoval podmínky šíření (doporučuji VOACAP online - http://www.voacap.com/prediction.html), musel si sice uvědomit, že K1N je v USA prakticky slyšet 24 hodin denně na jakémkoli pásmu (a obráceně, na ostrově je většina stanic z USA slyšet stále, přinejmenším v jižních přímořských státech USA), avšak v Evropě existují "okna", kdy není Karibik za současných podmínek šíření slyšitelný na žádném pásmu. Je tedy na místě otázka, proč expedice pracovala s USA v době, kdy byly podmínky šíření oboustranně velice příznivé pro spojení s Evropou.

Jako zásadní chybu vidím především přehnanou mediální propagandu kolem Navassy, která začala dlouho před expedicí. Každý si chtěl vyzkoušet, jaké to je, navázat QSO s nejvzácnější (příp. druhou nejvzácnější) zemí na světě. Pokud by se zde méně "tlačilo na pilu", expedice by jistě proběhla v mnohem větší pohodě, s menším rušením a s méně nadávkami, což bylo obé u K1N v rekordní míře. Různé vychytávky jako "ATNO Day" (ATNO = All Time New One, neboli absolutně nová zem bez ohledu na pásmo/druh provozu) nebo omezené band plány (zejména 10m pouze SSB, od čehož se v tichosti upustilo) byly spíš přiléváním oleje do ohně. Mohli jsme srovnat K1N s expedicemi do úplně nových zemí, (Ducie Isl., Chesterfield Isl. apod.). V tomto světle se expedice Navassa 2015 jevila spíš jako stěží průměrná.

Těsně na začátku expedice mi vypověděl službu můj PA, takže jsem K1N dělal na 100W a navíc ve chvílích, kdy jsem nebyl zaměstnán mj. i jeho opravou. Naštěstí mám z Navassy kromě K1N ještě další 4 stanice. Kromě 30 m se QSO podařilo všude, kde jsem potřeboval. Bylo by však krátkozraké hodnotit expedici podle toho, kde jsem ji udělal. Bude lépe konstatovat, že tentokrát známý tým, vedený K0IR, K4UEE a W0GJ odvedl výrazně horší výkon, než u nich bývalo obvyklé. Doufejme, že to není trvalé...

73,
Martin, OK1RR