30. 3. 2016: Odpověď na otázku z nadpisu - Je P5/3Z9DX podvod? - již od 30. 3. 2016 známe. Podvod TO NENÍ! Více zde.

 

Není na nás soudit, kdo je Alejandro Cao de Benos, jakou roli v celém případu sehrál a proč vůbec celá aféra vznikla. Dom Grzyb, 3Z9DX, v lednu kontaktoval vydavatele The Daily DX Bernieho McClenny, W3UR a uvedl, že během jeho pobytu byli severokorejští činitelé přátelští a zdvořilí a on sám byl prý překvapen, že ho nechali pracovat. Aktivita P5/3Z9DX však byla velmi ztížena především kvůli extrémně vysoké hladině rušení na všech KV pásmech, nehledě na mohutnou geomagnetickou bouři. Podle jeho slov bylo prakticky nemožné číst slabší signály. Až se vrátí do Severní Koreje v létě, očekává, že bude pracovat z mnohem tiššího QTH někde na venkově.

V našem oznámení 13. 1. 2016 jsme napsali:

Během včerejška, tj. 12. 1. 2016 jsme obdrželi prohlášení zvláštního delegáta Výboru pro kulturní vztahy se zahraničím vlády Korejské lidově demokratické republiky, pana Alejandra Cao de Benos, ohledně podivných praktik pana Dominika Tomasze Grzyba, 3Z9DX, při jeho snahách o radioamatérské vysílání z území Korejské lidově demokratické republiky. Originál tohoto prohlášení si můžete stáhnout zde.

V prohlášení byla uvedena emailová adresa, na které si bylo možné vyžádat autorizaci tohoto textu. Tu jsme si vyžádali a přišla prakticky obratem. Vzhledem k tomu, že lze téměř s jistotou tvrdit, že aktivita P5/3Z9DX je podvod, přinášíme český překlad prohlášení Alejandra Cao de Benos.


PROHLÁŠENÍ

Pan Dominik Tomasz Grzyb, polský státní příslušník, radioamatér s volací značkou 3Z9DX, nedávno před radioamatérskou komunitou a příslušnými médii prohlásil, že byl oficiálně oprávněn pracovat na radioamatérských pásmech z Korejské lidově demokratické republiky.

Ukázka jím publikovaných materiálů a obrázků: http://dxnews.com/p5-3z9dx-dprk/

Byl jsem požádán několika zástupci radioamatérů v Evropě, abych ověřil, zda byl takový nárok skutečně vznesen.

V návaznosti na tuto žádost náš Výbor pro kulturní vztahy se zahraničím zahájil šetření za účasti všech zainteresovaných resortů, jejichž vyjádření je potřebné k udělení povolení k provozování rádiového vysílání uvnitř Korejské lidově demokratické republiky.

Šetření, týkající se pana Dominika Tomasze Grzyba bylo dnes uzavřeno s tímto výsledkem:

  1. Jmenovaný nikdy nepožádal, formálně či neformálně, o žádné povolení Ministerstvo telekomunikací Korejské lidově demokratické republiky ani žádné jiné ministerstvo, jemuž přísluší provoz rádiové komunikace uvnitř země.
  2. Jmenovaný nikdy neobdržel žádné povolení jakéhokoliv druhu k provozování rádiové komunikace uvnitř území KLDR.
  3. Jmenovaný navštívil Korejskou lidově demokratickou republiku jako normální polský turista a pobýval od 17. do 19. prosince 2015 v Koryo Hotelu.
  4. Jmenovaný nikdy s sebou nepřivezl na území KLDR ani nevyvezl z území KLDR žádné rádiové zařízení.
  5. Jmenovaný se v KLDR představil své turistické tlumočnici, paní Ri Song Hwa, a uvedl, že pracuje jako trenér pro polský olympijský veslařský tým.
  6. Jmenovaný opustil 19. prosince Koryo Hotel a téhož dne ráno v 10:40 odjel vlakem z území KLDR. Což znamená, že překročil hranici KLDR s Čínou ve večerních hodinách (okolo 19 hod) 19. prosince.

To znamená, že není možné, aby mohl pracovat z území KLDR ve dnech 20. nebo 21. prosince 2015, a to i v případě, že by zařízení přivezl jako diplomatické zavazadlo a vysílal nezákonně a bez povolení.Podepsán: Alejandro Cao de Benos

Zvláštní delegát Výboru pro kulturní vztahy se zahraničím vlády Korejské lidově demokratické republiky.Pravost těchto informací lze ověřit zde: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

nebo na jakémkoli Velvyslanectví Korejské lidově demokratické republiky