GUINEA ECUATORIAL – 3C
Kontinent: AF,  azimut: 186 st., vzdálenost: 5 175 km
Časové pásmo k UTC: + 1
Pořadí v nejžádanějších zemích: 30

Minulost DXCC a expedic:
Guinea Ecuatorial – Rovníková Guinea patří mezi nejmenší země Afriky a je to jediná země Afriky, kde je úředním jazykem španělština. Prvními Evropany, kteří danou oblast prozkoumali, byli Portugalci při objevitelských cestách od roku 1471, kdy nejprve objevili a prozkoumali ostrovy přináležející dnes Rovníkové Guinei, ostrov Bioko a Annobon (dnes samostatná země DXCC). Objevitelskými cestami byla započata nadvláda Portugalců nad Rovníkovou Guineí. Za jejich vlády se přilehlé ostrovy staly místem pro čilý obchod s otroky. V roce 1778 postoupilo Portugalsko území Španělsku, včetně práva na obchod s otroky. V 19. století se oblast pokusili ovládnout Britové pod záminkou boje proti obchodu s otroky. Španělé ale odmítli Britům příslušné ostrovy odprodat a tak zůstaly pod nadvládou Španělska. Nakonec bylo po vleklých válkách a povstáních území Rovníkové Guinei a ostrovy byly sjednoceny jako Španělská Guinea. V roce 1959 se španělská tato území stala španělskou provincií. Nezávislost země získala v roce 1968 pod názvem Rovníková Guinea, v rámci osvobozeneckých snah v Africe za přispění rezolucí OSN, vyzývajících státy pod jejichž nadvládou území byla, k udělení nezávislosti.

Do doby získání nezávislosti je Rovníková Guinea vedena v seznamech DXCC pod prefixem EA0 (byla to provincie Španělska), po získání nezávislosti byl prefix změněn na 3C.

Ve svých záznamech jsem našel dostatek expedic do 3C, většina byla pořádána amatéry z EA, většina z ostrova Bioko a většinou spojenou s návštěvou 3C0. Za posledních 10 let jsem našel 2007 – 3C7Y, 2010 – 3C9B, 2012 – 3C6A, ale žasnul jsem, že v pořadí nejžádanějších zemí je 3C na 30. místě. To by chtělo pořádnou expedici.

Pro ukázku jsem vybral QSL od EA ops z 3C6A:



3C7A  11. 3. 2016 – 21. 3. 2016
Team: jednomužná LA7GIA
QSL:  (OQRS, direkt) LA7GIA
Web stránky expedice: vlastní stránku nemá

Ken LA7GIA byl nucen pro potíže s dopravou odsunout expedici o několik dní. To vše nahradily vynikající signály především na 20, 15 ev. 10 m z ostrova Bioko AF010. Bohužel v průběhu expedice byl omezen v provozu v noční době, nepodařilo se mu vyjednat výjimku pro dobu od 22 do 05 UT, což se samozřejmě projevilo na spodních pásmech, Jediný jeho signál na 40 m jsem zaslechl 21.3. ráno, byl celkem slušný, bez problému čitelný.

Tak jak je u Kena LA7GIA zvykem, přestože je na expedici sám, moc prostojů nemá. Během dne, kdy neměl omezení provozu, byl na pásmech trvale vyjma krátkých přestávek na jídlo. Snad bych jen vytknul malý provoz na RTTY (ale to by neudělal takový výsledek). Několikrát na RTTY byl, moje domněnka je, že jel na RTTY s malým výkonem, protože byl u mne nečitelný na rozdíl od signálů CW.

Celkový počet QSO 13010 za 10 dnů (na DX Worldu je uvedeno, že 8 a ½ dne), převážně na CW je až neskutečný, osobně si to neumím představit, strávit v plném nasazení tolik hodin u zařízení a více než týden. To se člověk může těšit jak chce, ale stejně ho to musí utahat. Bohužel deník na Club logu neumožňuje zpracovat přehledy QSO po bandech a světadílech.

Celková bilance QSO je na Club logu, s možností ověření QSO, OQRS zřejmě nebude aktivován, Ken žádá QSL direkt a QSL vybavuje rychle.

Zdroje: IDXP(OM3JW), OK/OM DX kroužek - OK1ADM/OM3JW, DX-World, NG3K, Wikipedie, club log, internet, poznámky a logy OK1EP.

Karel OK1EP