BOUVET Isl. – 3Y/B
Kontinent: AF, Azimut: 8/187 st., vzdálenost: 11640 km
Časové pásmo k UTC: 0
Pořadí v žebříčku DXCC nejžádanějších zemí: 2

Ostrov Bouvet je Norské teritorium a je považováno za nejizolovanější ostrov na světě. Nachází se více něž 1600 km od mysu Agulhas – nejjižnější cíp Afrického kontinentu a 1400 km jihovýchodně od ostrova Gough (ZD9). Zeměpisné souřadnice jsou 54⁰ 26´ J a 3⁰ 24´V, ostrov je dlouhý asi 7 km a široký 5 km. Dekretem z 23. 1. 1928 patří Norsku.

Jediná aktivita klasické DX expedice:

V roce 1989/90 se uskutečnila na ostrov Bouvet první a jediná klasická DX expedice. Této expedice se zúčastnilo pět amatérů (LA1EE, LA2GV, JF1IST, F2CW a HB9AHL), dva vědci, dva filmaři, dva piloti vrtulníků a jeden táborový asistent. Norská loď Aurora připlula k ostrovu 25. 12. 1989, ale samotné vyloďování začalo až 27. 12. 1989 v důvodu špatného počasí (jaká to shoda s rokem 2018 i 2019). Provoz pod značkou 3Y5X začal 28. 12. 1989 a operátoři za 16 dnů provozu udělali více než 47 000 spojení. Ostrov opustili 13. 1. 1990.

3y5x1

 

Komentář a poznámky k expedici 3Y0I:

Po období pesimismu a skepse v době přípravy, období naděje po vyplutí a na závěr období zmaru a ... tak by se dala lehce jednou větou komentovat expedice 3Y0I na ostrov Bouvet.

Máme tedy za sebou další neúspěch s uskutečněním klasické amatérské expedice na ostrov Bouvet, bez provázání s nějakou vědeckou aktivitou. Jistě nyní naší komunitou cloumají názory co by, jak by, kdyby atd. Je nutné si uvědomit, že se jedná o extrémní podnik snad srovnatelný s lokalitou 3Y/ostrov Petra I., kdy také došlo k několika odkladům s uspořádáním expedice a kdo viděl DVD z úspěšné expedice 3Y0X z 02/2006, tak z filmu v závěru silně čiší napětí, zda se podaří evakuovat v pořádku všechny členy expedice zpět na loď.

Poměr radioamatérů bez ohledu na pořadí v žebříčku nejžádanějších zemí DXCC můžeme rozdělit zhruba do tří skupin. Několik starých bardů se může pochlubit s QSO s 3Y0/B na více pásmech, trochu větší skupina s QSO na jednom pásmu, téměř výhradně 20 m SSB a pak je obrovský zbytek, který o QSO zatím jen sní. Bohužel díky vývoji situace a především změnám v ochraně životního prostředí, kdy se stanovují až absurdní podmínky pro pobyt v lokalitách, se zdá, že dlouhodobě nedostupných lokalit bude spíše přibývat.

Vrátíme-li se k ostrovu Bouvet, je to ukázka, že ani peníze nezmůžou všechno, bohužel ani extrémní nadšení a urputná snaha nejsou rozhodující, protože bokem stojí technika a nad tím vším Matka příroda, která si to sama rozhodne a poručit se jí nedá. Při splnění všech předchozích podmínek musí být ještě obrovská dávka štěstí, vše musí klapnou na 100 % a nutno připočítat obrovský psychický tlak po celou dobu expedice, kdy se jistě stále vkrádá myšlenka, zda se také ve zdraví dostaneme domů.

Co bych napsal k expedici 3Y0I. Původně to vypadalo, že vše bude zahaleno tajemstvím, zprávy z přípravy byly sporadické a jen kusé, ale nakonec téměř 30 různých zpráv vydaných za období jednoho a půl roku roku, hlavně z finální přípravy a průběhu plavby se snažilo tyto obavy rozptýlit. Téměř však nebylo publikováno skutečné složení operátorského týmu, když domyslíme kolik materiálu a těžkých kusů by bylo nutno přemístit z lodi na člun a pak se vylodit, myslím, že počet operátorů nebyl dostatečný a nedovedu si představit, že by se podařilo udržet provoz podle předsevzetí Doma 3Z9DX po celou dobu provozu. Obávám se, že by se dařilo dělat jednotlivá NEW ONE apod. (zde si neodpustím poznámku: VP8/Jižní Orkneje v 2011 jsem za jediný den udělal během 7 hodin na 6 pásmech a celkem 9 QSO).

Při čtení závěrečné zprávy kapitána nechci ani domyslet, co by se dělo, kdyby se podařilo úspěšně vylodit, ale pak by přišla jím popsaná bouře (70 námořních mil od ostrova je sice ostrov na dosah, ale právě...) na jejímž příchodu a průběhu se zřejmě podepsal pozdní termín expedice a podle předpokladu loď by musela přečkat někde poblíž ostrova Bouvet, pro cestu zpět.

Oceňme odhodlání Doma 3Z9DX po neúspěchu znovu zopakovat pokus, snad se podaří vybrat vhodnější termín, usmířit a příznivě naladit Bohy a úspěšně završit dnes už jeho více než roční snažení. Bohužel asi není naděje, že by se podařilo soustředit síly jednotlivých skupin usilujících o takto riskantní a namáhavou expedici, zapomenout na partikulární zájmy, potlačit svoje ego ve prospěch všech.

Dále tedy už jen přehled uplynulého více než roku od neúspěchu 3Y0Z k neúspěchu 3Y0I:

IDXP 1325 z 18. 12. 2016

3Y/B BOUVET IS. Dom 3Z9DX, člen tzv. „Rebel DX Group“ (ta samá skupina, která byla na ostrově Kanton – T31T) vložil na QRZ.COM značku 3Y0G, kde je zatím jen text „Activity from Bouvetova“. Mluví se, že by to měla být druhá DX expedice na ostrov Bouvet, která by se mohla uskutečnit už v průběhu roku 2017. Jsou to však zatím jen pověsti .... Kdyby se mělo stát, tak jediný možný termín je leden – únor, max. první část března, nebo v krajním případě prosinec. Musíme si počkat na další zprávy. Nechce se mi však věřit, že by Dom vložil na QRZ.COM takovou značku, kdyby neměl všechno důkladně promyšlené.

IDXP 1327 z 8. 1. 2017

3Y/B BOUVET IS. Bombastická správa... Dom 3Z9DX požádal, aby značka 3Y0G byla přidána na stránku ClubLogu. Dále uvádí „Jedeme na ostrov Bouvet a asi dva měsíce budeme vysílat pod značkou 3Y0G“. Na otázku, zda může uvést podrobnější informace Dom odpověděl: „Žádné informace nebudou uveřejněny, dokud se nevylodíme na ostrově a nepostavíme tábor“. A dále už jen dedukce. Určitě nejde sám. Jestli to je The Rebel DX group je pravděpodobné, že s ním je i Lešek SP3DOI a že by byl i RA9USU? Kdyby na dva měsíce, tak je pravděpodobné, že tam půjdou s nějakou (pravděpodobně Norskou) vědeckou expedicí. A jsou jen dva možné termíny. Pokud tam mají být dva měsíce, tak první termín musí být leden – únor tohoto roku a druhý termín někdy v druhé polovici prosince. To by se tam však potkali dva kohouti na jednom smetišti, hi. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dále a co na to poví lídři mega expedice, která se uskuteční v lednu 2018 (IDXP 1308)...

IDXP 1328 z 14. 1. 2017

3Y/B BOUVET IS. Story pokračuje ... Dom 3Z9DX vrátil na začátku týdne přes PayPal všechny peníze, které přijal na podporu svého projektu, co potvrdilo několik dárců. Dom to zdůvodnil takto: „Z důvodu neochoty operátorů doprovázet mně na ostrov Bouvet, jsem musel tento projekt zrušit“. Po několika dnech vydal další správu: „3Y0G projekt neumřel a je stále platný. Potřebuji ještě tři lidi do šesti členného týmu, kteří jsou ochotní a připravení jít se mnou až na sedm týdnů. Lidi, kteří nemají milion otázek, ale jsou připraveni okamžitě vyrazit. Ale když se nedokážete vyšplhat asi 30 m v 45 stoupání, tak raději zůstaňte doma. Můj projekt nepotřebuje vrtulník, nepotřebuje Šerpy, kuchaře, hostitelé, bary s pitím, nebo vyhřívané záchody. Chci zopakovat Bouvet za podmínek, které vládly při provozu v roce 2001. Rozpočet na tuto expedici je jen 1/10 z rozpočtu 3Y0Z a bude rozdělený na šest operátorů. Plavba se uskuteční antarktickou expediční lodí, která odplouvá z Kapského města okolo 28. 1.“. (pro připomenutí – v roce 2001 vysílal z ostrova Bouvet bývalý americký astronaut Chuck Brady N4BQW pod značkou 3Y0C. Chuck byl členem vědeckého týmu a zároveň jeho lékařem, který na ostrově sčítal tulení stáda). Na dotaz zda se v roce 2017 připravují nějaké expedice na ostrov Bouvet vydal Norský Polární Institut tuto správu: „Po dobu letošního polárního léta vydali povolení přistát na ostrově Bouvet vrtulníkem Švýcarské vědecké expedici, která tam půjde na několik dnů v březnu. Byli jsme též kontaktováni radioamatéry, kteří plánují navštívit ostrov v této letní sezóně. Tito radioamatéři však nemají v plánu použít vrtulník a proto nepotřebují žádné povolení, ale nevíme, jak jejich plány pokračují dále. Pro sezónu 2017/2018 jsme vydali povolení přistát na ostrově vrtulníkem dvěma skupinám radioamatérů. V této době plánuje expedici na ostrov Bouvet i Norský Polární Institut“. Další překvapení nás čekalo 13. 1. Na stránce QRZ.COM se objevila další značka 3Y0I, kterou tam vložil 3Z9DX a na stránce REBEL DX GROUP podrobnější informace. Expedice na ostrov Bouvet se zúčastní (pokud se uskuteční): Dom 3Z9DX, Les SP3DOI a Steve MW0ZZK. Stále však shánějí další tři operátory. Ale celý projekt je už v takové fázi, že začínám věřit, že se uskuteční, i když k nim nepřibude žádný další operátor. Za dva týdny bude vše jasné...

IDXP 1329 z 22. 1. 2017

3Y/B BOUVET IS. Reakce lídrů týmu 3Y0Z, který navštíví Bouvet v lednu 2018 na plány The REBEL Group nenechala na sebe dlouho čekat. 15. 1. vydali zprávu, v které se hovoří: „DX expedici na ostrov Bouvet není možno brát na lehkou váhu. Bouvet je skutečně nebezpečné místo, které si vyžaduje velkou pozornost z hlediska bezpečnosti, plánování fyzické i psychické odolnosti zúčastněných. Celý tým musí dokázat čelit bouřkám, rozbouřenému moři, musí mít potřebné zkušenosti s pobytem v extrémních podmínkách. Máme pocit, že tyto kritéria plníme. Ale když přijdeme na Bouvet, musíme také dbát na naše závazky vůči vám, kteří jste nás finančně podpořili, a nesmíme vás zklamat. Jsme odhodláni kvůli vzácnosti této země DXCC použít maximálně povolený výkon, nejlepší antény a transceivery, co nejlépe využít podmínek šíření a najít nejvýhodnější polohu na ostrově. Bezpečná loď s posádkou a zkušení piloti vrtulníků jsou součástí našeho týmu. V reálném čase k nám budou přicházet informace od našich pilotních stanic, abychom mohli udělat s vámi co nejvíce spojení. Máme svoje svědomí. Nemohli bychom to udělat, jak bychom nedokázali vybrat bezpečnou polohu, jak bychom nedokázali být na písmech 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, jak bychom nedokázali využít všechna otevření pásem a měli omezený výkon, neefektivní antény a málo času na ostrově. Chceme udělat to co je správné, dát každému šanci udělat s námi spojení, i když to bude na 160 m, WARC pásmech, CW, SSB nebo RTTY, nebo na 6 m a 2 m EME“. Od 3Z9DX žádné správy...

___________________________________________________________________________

Expedice Bouvet 3Y0Z zrušena!

(převzato z rubriky OKDXF)

3. února 2018, 2000 UTC: Během posledních 72 hodin stále trvá silný vítr a nízké mraky, mlha a rozbouřené moře, což brání provozu vrtulníků už od našeho příjezdu na Bouvet. Z předpovědi počasí nevyplývá žádná naděje na zlepšení během příštích čtyř dnů. Navíc se objevil problém na jednom z lodních motorů.

Dnes ráno kapitán lodi prohlásil, že pokračovat v našem projektu by bylo nebezpečné a celou akci zrušil. Nyní jsme již na dlouhé zpáteční cestě do Punta Arenas. Jak si jistě dokážete představit, celý tým je hluboce zklamaný, ale v bezpečí. Již nyní diskutujeme o novém termínu expedice.

Bob, K4UEE
Ralph, K0IR
Erling, LA6VM

 

IDXP 1381 z 11. 2. 2018

3Y/B BOUVET IS. V sobotu 3. 2. jsme se dozvěděli nepříjemnou zprávu. První radioamatérská DX expedice na ostrov Bouvet (3Y0Z) musela být zrušena. Hlavním důvodem bylo neustále se zhoršující počasí, které nedovolovalo vrtulníkům vzlétnout a tento trend měl pokračovat ještě téměř dva týdny a navíc vznikla porucha na jednom z lodních motorů, která se nedala na místě odstranit. Kapitán lodi proto 3. 2. rozhodl přerušit expedici a vrátit se zpět do Punta Arenas. Loď se skutečně otočila a plavala zpět. Šok přišel 5. 2. Okolo 09:00, kdy se loď otočila asi o 120⁰ (na severovýchod) a domnívali jsme se, že se poškodil i druhý motor, a loď je unášena mořským proudem. Tento katastrofický scénář se však naštěstí nepotvrdil. Za několik hodin se objevila zpráva, podle které kapitán rozhodl, že kvůli bezpečnosti bude lepší plout do Kapského města (ZS), které je víc než o polovinu blíže než Punta Arenas. O tom, že má loď problémy svědčí i to, že plují rychlostí jen 7 km/hod. Vedoucí DX expedice hovoří o přeložení expedice na budoucí rok. Ale ... 8. 2. 2018 se objevila zpráva, že Norský Polární Institut obnovil koncesi 3Y0I, která patří Dominikovi 3Z9DX. V ten samý den se na stránce http://bouvetoya.org/ objevila tato zpráva: „Naše cesta na Bouvet plánovaná na konec roku 2017 byla na žádost organizátorů expedice 3Y0Z zrušená. Ale protože se jejich expedice nevydařila, vracíme se k našemu projektu. První Polské expedice na ostrov Bouvet se zúčastní: 3Z9DX, SQ8Z, SP3DOI, YU4DX a J69DS. Na ostrov nás dopraví moderní jachta PowerSail s celkovou výškou 24 m (včetně stožáru s plachtou) a dvěma motory s výkonem 250 HP, přizpůsobená na plavbu v extrémních povětrnostních podmínkách. Po dobu pobytu na ostrově budeme před špatným počasím chráněni vhodnými stany. Celá cesta bude financována ze soukromých prostředků účastníků. Plavba začne v Jižní Africe v době subantarktického léta a Jižní polokouli a vzdálenost k ostrovu Bouvet v bouřlivých podmínkách (více než 5200 km ??), překonáme asi za 12 dnů. Po přistání postavíme tábor na ledovcové plošině, která pokrývá 93 % povrchu ostrova a za příznivého počasí se dostaneme na nejvyšší vrchol ostrova – Olavtoppen (750 m nad mořem). Na ostrově plánujeme zůstat asi jeden týden (jak nám to počasí umožní). Při příznivém větru, by měla celá expedice trvat asi jeden a půl měsíce. Tolik citát z Webu. Nezodpovězených však zůstává mnoho otázek. O tom však později.

 

IDXP 1383 z 25. 2. 2018

3Y/B BOUVET IS. Přípravy DX expedice, kterou organizuje Dom 3Z9DX zdá se, že úspěšně pokračují. Dom hovoří, že už byl na ostrově v roce 2001 (jen jako cestovatel), takže má zkušenosti jak se tam dostane opět bez velkých finančních nákladů a dva týdny vysílat pod značkou 3Y0I. Budeme sledovat, jak se to bude vyvíjet dále a jaký postoj k tomu zaujmou lídři neúspěšné DX expedice 3Y0Z.

 

IDXP 1384 z 4. 3. 2018

3Y/B BOUVET IS. Bouvet story pokračuje a zdá se, že Dom 3Z9DX zatáhl za ruční brzdu.... Hovoří, že dostal lepší nápad, který rozšiřuje možnosti plánované DX expedice na ostrov Bouvet. Tím nápadem je změna plavidla, které nabízí nové možnosti. Dokázal prý zabezpečit větší expediční loď, za velmi výhodnou cenu. Loď zabezpečí bezpečnou přepravu většího počtu osob i materiálu, protože posádka prý má zkušenosti s přistáním na ostrově Bouvet i na jiných antarktických ostrovech. Loď je vybavená speciálními čluny, které je bezpečně přepraví na ostrov. Plavební plán se však nemění. Odplují z Kapského města, což sníží náklady na minimum a datum expedice zveřejní co nejdříve. Přípravy expedice probíhají za neobvyklých podmínek. Dom pozastavil svůj projekt plánovaný na rok 2017 po tom, co ho o to požádali lídři expedice 3Y0Z, která nakonec skončila neúspěšně. Vzhledem na jejich odhodlání pokračovat v projektu, do kterého investovali velké množství peněz, jim Dom navrhuje spolupráci. Společný projekt umožní realizaci plánů obou skupinám, sníží náklady a zvýší šance na úspěšnou realizaci celého projektu. Bob K4UEE na to zareagoval krátce, ale jasně, že jeho skupina má jiné plány. A tak story pokračuje ....

 

IDXP 1386 z 18. 3. 2018

POLISH REBEL DX GROUP - DX klub „Polských rebelů“, který založil Dominik 3Z9DX, spustí začátkem května projekt nazvaný „Travel Cheap to Top DXCCs“ (Laciné cestování do vzácných zemí DXCC). Členové klubu mají v plánu v nejbližších rocích aktivovat vzácné a těžko dostupné země DXCC na severní i jižní polokouli. Toto je skromný, nezávislý projekt, určený všem radioamatérům z celého světa, ať už individuální nebo i větších skupin, kteří si chtějí pronajmout jejich služby. Tento klub dokáže zabezpečit laciný pronájem lodí, které mají povolení plavit se ve všech světových mořích, dokáží vybavit všechny potřebné dokumenty jako např. povolení k přistání nebo vstup na požadované území, v balíku je zahrnuté i vybavení koncesí a též poradenství při hledání laciných letů.

Pro začátek zvou zájemce, aby se připojili k jejich druhé expedici na ostrov Kanton (T31), která se uskuteční v květnu tohoto roku. 10-ti členný tým odpluje na Kanton z ostrova Samoa a ještě mají volných 5 mist. Později odejde další skupina na ostrov Tokelau (ZK3) a na ostrov Swains (KH8/S). Ale to je prý jen začátek. Později v tomto roce se zaměří na Jižní Afriku. Samozřejmě Bouvet zůstává v platnosti na tento rok.

 

IDXP 1393 z 6. 5. 2018

3Y/B BOUVET IS. Po oznámení lídrů týmu 3Y0Z, že opakovaná DX expedice tohoto týmu se odkládá v podstatě na neurčito (viz info níže), se okamžitě ozval Dom 3Z9DX. Informuje, že hned po skončení DX expedice do Pacifiku (podívej se na T31, 3D2/C a možná ještě další), se osobně vydá na inspekci expediční lodě, která je má na ostrov Bouvet dopravit. Chce se přesvědčit, že loď je schopná bezpečně dopravit operátory na ostrov a zároveň chce snížit vydání na minimum. Už nyní jsou však náklady na celý projekt podstatně nižší, než při předcházejících projektech. Co je však zajímavé, Dom vyhlásil, že hlavní kontejner s materiálem je už na cestě do Jihoafrické republiky odkud vyplují k ostrovu Bouvet. Expediční tým však zatím není kompletní. Dom vyzývá případné zájemce, aby ho kontaktovali emailem (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) a aby nezapomněli požádat svého šéfa o měsíční dovolenou. Koncese se značkou 3Y0I byla obnovena.....

 

IDXP 1394 z 13. 5. 2018

3Y/B BOUVET IS. Dom 3Z9DX ve své poslední zprávě z 10. 5. Uvádí, že původně chtěli jet na ostrov Bouvet malou (ale robustní) jachtou s malým týmem operátorů. Protože si uvědomuje, že zájem o Bouvet je obrovský, rozhodl se pro větší loď u větší tým operátorů. Našel spolehlivou loď, která splňuje všechna kritéria, má zkušenou posádku i zkušenosti z plavby jižním oceánem a Antarktidou. S vlastníkem lodě už podepsal smlouvu a reálné náklady na celý projekt představují 225 000 USD, (to je jen 1/3 nákladů expedice 3Y0Z), z toho polovinu již mají. Na zbylou sumu požádali různé organizace o granty, protože všichni si musí být vědomi, že jiný tým se na ostrov Bouvet tak brzy nedostane. Další informace budou následovat.

 

IDXP 1401 z 8. 7. 2018

3Y/B BOUVET IS. Po delším čase zveřejnil Dom 3Z9DX další informace o DX expedici na ostrov bolet (3Y0I), která by se měla uskutečnit v prosinci tohoto roku. Kromě 3Z9DX se expedice zúčastní SP3DOI, SQ8X, J68DX a YU4DX. Celkový rozpočet expedice je 225000 USD, ale jednáním o smlouvě na pronájem lodi chtějí ušetřit 15000 USD. Z této částky mají 95000 USD a hledají řešení na získání chybějící částky. Většina nadací, na které se obrátili, se staví k tomuto projektu opatrně po tom, co se nevydařila expedice 3Y0Z, do které vložili značné finanční částky. Když se jim nepodaří získat požadované množství peněz, budou muset bohužel redukovat počet operátorů a to by nebyla dobrá zpráva (myslím, že i teď je jich málo – pozn. 3JW). Náklady snížili zejména tím, že na vylodění nebudou používat vrtulníky a vyloďování se uskuteční na gumových člunech. Na konci tohoto měsíce plánuje Dom další inspekční cestu do Kapského města a plánují tam poslat i další kontejner, s materiálem. Dom ve svojí zprávě nepíše, jaké stany budou používat, ale zmiňuje se o ochranných oděvech účastníků, které je mají chránit před vodou a chladem. Všichni operátoři prý projdou před odplutím z Kapského města školením o bezpečnosti a možným nástrahám, které je při plavbě a pobytu na ostrově, čekají. Další zprávy budou prý zveřejněny co nejdříve.

 

IDXP 1409 z 2. 9. 2018

3Y/B BOUVET IS. Na Webové stránce 3Y0I (http://bouvetoya.org) se objevila zpráva, japonská společnost Kohjinsha, která vyrábí antény, se stala sponzorem DX expedice na ostrov Bouvet a dalších expedic, které bude organizovat Dominik 3Z9DX. Tato společnost vyrábí robustní KV antény, které jsou prý vhodné pro Bouvet. Podívejte se na stránku www.kojinsha.jp/en_index.html a sami si udělejte názor, zda je reálné, aby pět operátorů takové monstrum dokázali v klimatických podmínkách, jaké na jsou na ostrově, postavit ...

 

IDXP 1415 z 21. 10. 2018

3Y/B BOUVET IS. Podle posledních zpráv bude v expedičním týmu 3Y0I (IDXP 1409) i Tack JE1CKA, který bude zabezpečovat CW provoz především na 80 a 160 m. V týmu jsou nyní SP3DOI, SQ8X, 3Z9DX, YU4DX, J68DS a JE1CKA. DX expedice pod vedením 3Z9DX by se měla uskutečnit na přelomu let 2018/2019.

 

IDXP 1416 z 28. 10. 2018

3Y/B BOUVET IS. Na stránce http://bouvetoya.org/3yoi-bandplan jsou už uvedené i pracovní frekvence plánované DX expedice 3Y0I na ostrov Bouvet (IDXP 1415). Stále však není známý termín a doba trvání expedice.....

 

IDXP 1418 z 11. 11. 2018

3Y/B BOUVET IS. Něco se připravuje, nic se však o tom nepíše, dá se to však vypozorovat na pohybu operátorů týmu. Mietek SP3CMX pracoval pod značkou ZS/SP3CMX na 20 m FT8. A sám „velký šéf“ Dom 3Z9DX pod značkou E51DOM/mm také na 20 m SSB a FT8. Loď se nachází při pobřeží Jižní Afriky, odkud by měli odplavat na ostrov Bouvet .... Tack JE1CKA, který je jedním členů týmu už zveřejnil stránku s předpovědí počasí na nejbližší období ... (www.yr.no/sted/Bouvet?ya/annet/Bouvet?ya/. Lešek SP3DOI je však ještě doma.

 

IDXP 1419 z 18. 11. 2018

3Y/B BOUVET IS. „Bobřík mlčení“ pokračuje, jisté je jen to, že všichni operátoři jsou v Kapském městě a intenzivně pracují na posledních přípravách DX expedice 3Y0I. Termín odplutí z Kapského města zatím není známý, ale na ostrově by měli strávit dva týdny. V tomto čase je teplota v okolí ostrova plus 2 stupně Celsia, ale téměř soustavně fouká vítr rychlostí 40 – 70 km/hod., takže vyloďování na gumových člunech v rozbouřeném moři nebude jednoduché. Čekáme na další zprávy.

 

IDXP 1420 z 24. 11. 2018

3Y/B BOUVET IS. Dom 3Z9DX nic neponechává na náhodě. Ve funkci záchranářského instruktora uskutečnil u Kapského města šesti hodinový trénink celého týmu 3Y0I při teplotě vody 11 stupňů Celsia, jak zvládnout různé situace v případě nehody vyloďovacích člunů zodiak v chladném počasí a také natrénovat rychlé a bezpečné vykládání materiálu na pobřeží. Další trénink zaměřený na přežití v chladných vodách se uskuteční 26. 11. Vypadá to, že už není cesty zpět a DX expedice, které málo kdo věřil, se nakonec uskuteční.

 

IDXP 1421 z 2. 12. 2018

3Y/B BOUVET IS. Přípravy DX expedice na ostrov Bouvet, které jen málo kdo věřil, jsou v posledním stádiu. Kromě nácviku záchranných akcí a nácviku bezpečného vyloďování, se část týmu věnovala 24. 11. několika hodinové stavbě hlavního stanu, kterého průměr je 6 m a jeho výška je 3,6 m. Celková hmotnost stanu je 550 kg, včetně 16 ks montážních desek a 32 šroubů, kterými budou desky upevněné do ledového podkladu, který pokrývá celý ostrov. Předpokládají, že při nízkých teplotách a silném větru jim stavba stanu zabere 4 – 5 hodin. V těchto dnech je příjemná teplota v okolí ostrova plus 2⁰ C a síla větru se pohybuje od 40 do 70 km/hod. Při tomto větru dosahují vlny u pobřeží výšku minimálně 1 metr. V těchto podmínkách ručně nakládat a vykládat jednu tunu materiálu a ještě jí přenášet několik stovek metrů na místo, kde bude postavený tábor, nebude nic jednoduchého... Snad to mají chlapci všechno dobře promyšlené. Datum odplutí z Kapského města stále není stanoven.

 

IDXP 1422 z 9. 12. 2018

3Y/B BOUVET IS. Členové týmu 3Y0I věnovali celý uplynulý týden dalším nácvikům různých situací, které je mohou překvapit při vyloďování a také doplňováním některých potřebných zařízení. Očekává se příchod dalších dvou operátorů (1 CW a 1 SSB), kteří by byli ochotni se zúčastnit projektu a mají minimálně měsíc volného času... Abyste měli představu, jak vypadá ostrov Bouvet a jaké jsou možnosti vylodění na člunech, podívejte se na video na http://www.youtube.com/watch?v=zirAkuCJ8Jw&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0nh5BvqNqQSOL6

 

IDXP 1423 z 16. 12. 2018

3Y/B BOUVET IS. Žádné další zprávy nepřišly z Kapského města o dalším nácviku operátorů 3Y0I pro případ katastrofických situací při plavbě na ostrov Bouvet a při vyloďování. Zaujala však informace, v které se hovoří, že operátoři trénovali provoz FT8+ (nová verze V 2.0.0) (Fox/Hound) z lodě Bravenheart, která kotví nedaleko Kapského města.... Jestli je to pravda, čas odplutí se blíží, protože kapitán Jolly obvykle nečeká dlouho s vyplutím. Na otázku kdy vyplují, odpověděl lídr týmu Dom 3Z9DX: „Až Rebeli budou cítit, že jsou připravení, Rebeli půjdou...“

 

IDXP 1424 z 22. 12. 2018

3Y/B BOUVET IS. 20. 12. Vydal Dom 3Z9DX pravděpodobně jednu z posledních zpráv před vyplutím z Kapského města na ostrov Bouvet. Hovoří v ní, že právě ukončili 50-ti denní tréninkové a přípravné období, během kterého absolvovali školení první pomoci a záchranářských technik, požární školení a školení zaměřené na záchranu v případě převrhnutí člunu. Všichni operátoři úspěšně absolvovali všechna školení, za které musel každý zaplatit 1600 USD a zároveň dostali potvrzení o absolvování školení. Jen málokdo totiž ví, že vysílání z oblasti jako je ostrov Bouvet, je bez absolvování takového školení nelegální. Na ostrov je dopraví loď, jejíž rekonstrukce stále údajně 1 000 000 USD a dokáže přepravit 300 tun nákladu a 60000 litrů paliva, což postačuje na čtyř měsíční plavbu. Loď bude po celou dobu expedice kotvit u ostrova a zabezpečí tak pomoc operátorům v případě evakuace, nebo lékařské pomoci. Loď je vybavená hydraulických jeřábem a moderním satelitním systémem. Vylodění na ostrov se uskuteční na nafukovacích člunech typu Zodiac, které jsou schopné přepravit až 200 kg materiálu a čelit přitom vlnám vysokým 2 – 2,5 m. Velkou výhodou proti vrtulníku je podstatné snížení nákladů a větší flexibilita z hlediska povětrnostních podmínek. Po vylodění bude veškerý materiál přenesen do místa tábora, který bude na nejvyšším bodě ostrova, takže budou mít otevřené všechny směry.

Technické vybavení:

  • 3 ks 2 – prvkových více pásmových směrovek fy Kohjinsja

  • 3 ks 8 pásmových vertikálů

  • 2 ks vertikálů pro 80 a 160 m

  • sloper na 80 a 160 m

  • různé dipóly

  • více, než 2 km koaxu

  • 4 ks naftové generátory každý 6,5 kW

  • 4ks TCVR

  • Satelitní modemy, telekomunikační satelitní zařízení, robustní laptopy a další...

IDXP 1425 z 30. 12. 2018

3Y/B BOUVET IS. Protože v Kapském městě jsou na vánoční a novoroční svátky uzavřené všechny prodejny, loděnice sklady i kanceláře, tráví posádka 3Y0I čas na lodi a v nákladním prostoru a provádí předmontáž některých zařízení včetně antén, protože jak zdůrazňují, jakmile přistanou na ostrově, nebudou si moc dovolit chyby. Odplutí z Kapského města se tedy očekává v prvních lednových dnech. Abyste si dokázali představit, jak se přistává v Zodiacech na ostrově Bouvet za ideálního počasí a bez nákladu, podívejte se na následující video na http://www.facebook.com/hamraioweb/videos/375120113222101/

Kromě toho musí na ostrov dopravit další tunu technického vybavení jako je vysokohorská výstroj, žebříky, nářadí, stany, nepromokavé oděvy a mnoho dalšího materiálu. Platba na ostrov potrvá asi 12 dní a provoz pod značkou 3Y0I asi 24 dní. Jak už to bývá v těchto oblastech, vše bude záviset na počasí. Nám nezůstává nic jiného, jen jim držet palce. Aktuální info budou na http://www.rebeldxgroup.com/bouvet-update

 

IDXP 1426 z 6. 1. 2019

3Y/B BOUVET IS. Období dovolených po dobu vánoc a Nového roku v Jižní Africe skončilo a operátoři věří, že čas odplutí k ostrovu Bouvet se blíží. Z tohoto důvodu zveřejnili i název lodě – „ATLANTIC TUNA“. Je to mohutná loď, postavená na Islandu, která se používala na plavbu po Severním moři v těžkých plavebních podmínkách se zkušenou posádkou. Loď prošla v poslední době úplnou rekonstrukcí, včetně zpevnění trupu. Vyměnily se všechny navigační a komunikační systémy a také motory, které splňují náročnější technické a bezpečnostní kritéria. Bohužel zatím stále existují nějaké technické problémy, které nedovolují, aby loď vyplula. V první řadě je to však rozsáhlá jihoafrická byrokracie. Operátoři však přesto věří, že se jim všechno podaří v krátkém čase překonat a psychicky to zvládnou. Uvědomme si, že jsou v Kapském městě od konce října., obětují svůj čas peníze, starost o své rodiny jen proto, aby nám dali možnost pracovat s ostrovem Bouvet, v této době druhou nejžádanější zemí DXCC.

 

IDXP 1427 z 13. 1. 2019

3Y/B BOUVET IS. Žádné nové informace nepřišly do uzávěrky tohoto čísla IDXP o připravované DX expedici 3Y0I. Jedno je však téměř jisté. Čas pobytu na ostrově se zkracuje každým dnem stráveným v Kapském městě. Hraničním termínem je 20. 1. 2019. Když do této doby nevyplují, můžou si balit kufry a vrátit se po dvou měsících ke svým rodinám.

 

IDXP 1428 z 20. 1. 2019

3Y/B BOUVET IS. V průběhu týdne nepřišly od Dominika 3Z9DX žádné zprávy. Loď „Atlantic Tuna“ by měla stále kotvit v přístavu, ale Shiptrack.org jí neumí najít, přičemž před týdnem jí v přístavu v Kapském městě bylo vidět. Není tedy vyloučené, že již jsou na cestě a nechtějí to zveřejnit...

 

IDXP 1429 z 26. 1. 2019

3Y/B BOUVET IS. Na sociálních sítích se objevila zpráva od PJ4DX, v které píše: „Mluvil jsem s Tomem ZS1AFS, který mi řekl, že loď, která má dopravit operátory na ostrov Bouvet byla zadržena pro nezaplacení poplatků. Důsledek toho je, že DX expedice byla zrušena, v lepším případě odložena“- Na tuto zprávu velmi podrážděně reagoval Dom 3Z9DX. „Tato zpráva je falešná. Vůbec nic není pravdou, že loď je zadržena. Některé přístavní poplatky se týkají majitelů lodě, kteří jsou členy týmu 3Y0I a budou zaplacené, až bude loď připravená odplutí. My máme všechny poplatky vůči majitelům zaplacené v plné výši“. A týmu, který rozšiřuje tyto klevety, Dominik vzkazuje: „Zbytečně se snažíte mařit naše plány, posílat emaily kapitánovi lodě, vyprávět příběhy jako z Měsíce nebo z Marsu. Víme velmi dobře, kdo to dělá, a všechno zveřejníme, až se vrátíme z Bouvetu. Ano, jdeme na Bouvet a nezastavíte nás! Najdeme vás velmi lehko, nemáte ani potuchy s kým máte co do činění. Potom vás dobře známým způsobem pošleme do pekla a navždy si to zapamatujete. To vám slibuji.“ A jako důkaz, že loď je přístupná je několika minutové video, na kterém se Dominik prochází celou lodí a dokumentuje, že přípravy dále probíhají (http://dx-world.net/3y0i-bouvet-island/). Není k tomu co dodat, názor si musí vytvořit každý sám.

 

IDXP 1433 z 24. 2. 2019

3Y/B BOUVET IS. 20. 2. 2019 vydal Dominik 3Z9DX další zprávu, ve které se říká: „Někdy v nejbližších 10 dnech budete moci sledovat dvoutýdenní námořní testy naší lodi Atlantic Tuna (předtím BYR), které mají dokázat, že loď je po instalaci všech požadovaných zařízení a následné kontroly pracovníky SAMSA schopná bezpečné plavby. Nezapomínejte, že jde jen o zkušební plavbu, kterou můžete sledovat na http://www.rebeldxgroup.com.track/. Pokud testy dopadnou podle očekávání, oznámíme datum našeho odchodu na ostrov Bouvet na stránkách RebelDXGroup.com,Bouvetoya.org a na našich stránkách Twitter a Facebook“. Sledujte proto zkušební plavbu, aby náhodou neskončila na ostrově Bouvet..hi.

 

IDXP 1435 z 9. 3. 2019

3Y/B BOUVET IS. 7. 3. se na stránce Rebel DX Group objevila zpráva: „Tým 3Y0I se opět schází v Kapském městě. Členové týmu, kteří jsou v tomto čase v Kapském městě, dokončují přípravu lodě. Čekejte na další zprávy, přijdou co nevidět“. A o den později se objevil rozsáhlý Dominikův (3Z9DX) komentář, k aktuální situaci. Dominik v něm informuje, že Wayne N0UN, který byl zodpovědný za vedení Webové stránky rebeldxgroup.com se z osobních důvodů vzdal této práce, protože byl úmyslně napadán mnohými amatéry z USA, kteří ho označili za podvodníka. Jedinou webovou stránkou tak je http://bouvetoya.org, ale informace budou i na Facebooku (facebook.com/bouvetoya.org, facebook.com/rebeldxgroup a na Twitteru: bitter.com/Bouvetoyaorg). Týmu, který je označuje za podvodníky, Dom vzkazuje, že „celá expedice je financována ze soukromých prostředků a je to nezávislý soukromý projekt. Jediné peníze, které jsme dostali (méně než 5% rozpočtu, pocházejí od dobrovolných dárců. Na rozdíl od expedice 3Y0Z, která dostala dary v hodnotě téměř milión USD a přípravy na expedici trvali dva roky. Navzdory tomu lídři expedice ani před odplutím zkontrolovat technický stav lodě. My raději děláme všechno dvakrát a osobně se zúčastňujeme všech kontrol, abychom se vyhnuli podobným problémům a i proto jsme v Kapském městě už více než čtyři měsíce. Za to nás někteří kritizují a označují za podvodníky a snaží se zmařit náš plán. Od tohoto času nebudeme reagovat na žádné připomínky a všechny budeme ignorovat. Budeme však pokračovat v našem projektu, kterému věnujeme svůj čas a peníze, vědomosti a obíráme o čas své rodiny. Pokud patříte ke skupině, která nám nepřeje štěstí, nemluvte nám do toho. Nepotřebujeme vaši podporu. Vychutnáme si naší cestu bez ohledu na konečný výsledek a ničeho nebudeme litovat. Aktivace ostrova Bouvet je náš cíl, ne váš“.

 

IDXP 1436 z 17. 3. 2019

3Y/B BOUVET IS. 13. 3. 2019 natankovala loď „Atlantic Tuna“ 90000 litrů nafty (1 litr = 1 USD) a je připravená odplout k ostrovu Bouvet. Po dobu plavby budou vysílat pod značkou E51DOM/MM. Pokud jim to počasí umožní, budou QRV z ostrova pod značkou 3Y0I 3 – 4 týdny (mimo času potřebného k vykládce materiálu). Po naložení a kontrole veškerého materiálu oznámí datum odplutí a také předpokládaný datum přistání na ostrově. Držme jim palce.

 

IDXP 1437 z 24. 3. 2019

3Y/B BOUVET IS. DX expedice na ostrov Bouvet začala. Loď „Atlantic Tuna“ s operátory na palubě opustila Kapské město 19. 3. 2019 o 06:00. Předpokládaný příchod k ostrovu při dobrém počasí je 26. 3. Plavba však vůbec není jednoduchá. Večer 21. 3. překonali 40⁰ zeměpisné délky a oblast mezi 40 – 50 stupněm je postrachem pro námořníky, protože se vyznačuje silnými západními větry. I Dominik ve své zprávě píše, že vlny dosahují výšky 8 – 10 m. Operátoři prý nemohou vůbec spát a hrozí jim mořská nemoc. Zatím však odolávají. Bohužel sledování lodi se zastavilo po vyplutí do mezinárodních vod, denně však bude aktualizováno na www.facebook.com/bouvetoya.org/. Po přiblížení k ostrovu budou čekat na vhodnou příležitost k vylodění, co by podle povětrnostní mapy mohlo být okolo 30. 3. Jejich tábor bude nakonec umístěný jen asi 30 m od místa vykládky materiálu z člunu v jihovýchodním cípu ostrova s přímým výhledem na EU a JA, ale ve směru na NA je asi 8 km od tábora ledová stěna. V provozu pod značkou 3Y0I budou čtyři stanice, po jedné na CW, SSB a FT8 a jedna společná pro CW a FT8. Každé pracoviště bude mít samostatný agregát 1,3 kW. Rozpracovaných mají několik řešení anténních systémů na 80 a 160 m, které konzultuje JE1CKA, který se bude věnovat těmto pásmům s Marttim OH2BH. Předpokládá se, že nosnými pásmy budou 20, 30 a 40 m. Na horních pásmech budou mít tři fixní směrovky na EU, NA a AS, s několika vícepásmovými vertikály. Takže, snad všechno dobře dopadne podle jejich představ. Provoz by měl trvat 3 – 4 týdny v závislosti od počasí. Koordinátory DX expedice jsou Martti OH2BH, Wayne N7NG, a Yasu JR1AIB, kteří v závěru této informace píší: „Vážení DX – mani, přišel čas, zahrnout 3Y0I do svých modliteb za jejich bezpečné přistání a návrat. Jedou tam ve velmi pozdní sezóně, ale jsou profesionálně vybavení. Jejich úspěch je výlučně v rukách Matky přírody. Popřejme týmu na lodi Atlantic Tuna bezpečnou plavbu“.

 

IDXP 1438 z 31. 3. 2019

3Y/B BOUVET IS. Ostrov Bouvet je pro nás zakletý. DX expedice na ostrov ještě ani nezačala a už i skončila. Došlo k tomu, čeho jsme se všichni (především však operátoři) obávali. Po překonání 50. stupně zeměpisné délky se všichni domnívali, že vplují do klidných vod a předpovědi počasí naznačovali, že okolo 30. – 31. 3. Budou ideální podmínky na vylodění. 26. 3. když se loď blížila k ostrovu Bouvet, se tam blížila i cyklonová bouře. Kapitán lodě, aby se jí vyhnul, otočil loď ve směru větru. V této době nebyla bouře ještě intenzivní. V průběhu hodiny okolo 05:00 – 06:00, když byli jen 70 námořních mil (130 km) od ostrova, bouře značně zesílila. Vítr dosahoval rychlosti až 160 km/hod. a vlny které dosahovali výšky 11 metrů způsobily, že se loď nakláněla až 45 stupňů a vlny smetly do moře jeden z radarů a komunikační antény včetně vertikálu, který používali na provoz pod značkou E51DOM/mm. Kapitán po zhodnocení situace rozhodl, že kvůli rozbouřenému moři a zničenému navigačnímu zařízení, není schopný pokračovat v plavbě k ostrovu a kvůli bezpečnosti posádky se rozhodl pro návrat do Kapského města. Toto rozhodnutí respektovali i operátoři. Dominik 3Z9DX vyhlásil, že DX expedice NENÍ ZRUŠENÁ, jen je odložená na pozdější termín. 28. 3. Podal Dominik přes satelitní telefon další zajímavé informace. Je ironií, že se moře uklidnilo a hladina je jak zrcadlo. Při aktuální rychlosti 10 uzlů/hod. (18,5 km/hod), by měli dosáhnout pobřeží Jižní Afriky okolo 1. 4. Informoval také, že v době bouře se pokazil i přístroj na měření síly větru. Přístroj se jim podařilo opravit a následně zjistili, že vítr v době bouře dosahoval rychlosti až 170 km/hod., což znamená, že čelili hurikánu 2. kategorie. Loď po návratu do Kapského města projde kompletní technickou kontrolou a opravou zničených zařízení. Hned jak připlují do Kapského města, vydá kapitán lodě pro radioamatérskou komunitu osobní oficiální prohlášení, v kterém uvede další informace: Podrobně vysvětlí situaci, ve které se nacházeli u ostrova Bouvet a důvody přijatých rozhodnutí, oznámí všechny škody, které na lodi vznikly, bude informovat o tom, jak se vyrovnali s extrémní situací, která vznikla u ostrova, oznámí odhad potřebných oprav a jejich termíny. Po skončení tohoto procesu bude přijaté rozhodnutí o tom, kdy a jak se DX expedice znovu uskuteční. Dominik 3Z9DX určí nejbližší možný a spolehlivý termín.

V době zpáteční plavby se jim podařilo opravit vertikál a tak opět pracují pod značkou E51DOM/mm především na 17 a 20 m.

 

IDXP 1439 z 7. 4. 2019

3Y/B BOUVET IS. Loď „Atlantic tuna“ s operátory 3Y0I na palubě přistála po mimořádně náročné plavbě v Kapském městě 2. 4. okolo 15:00. Všichni operátoři jsou v pořádku, ale nesmírně unavení. Podrobnější informace od kapitána lodě je v příloze tohoto emailu.

 

Prohlášení kapitána MV Atlantic Tuna z 2. dubna 2019

Burke1

Adresuji tento list celé radioamatérské komunitě jako kapitán lodě MV Atlantic Tuna a jako osoba, která až do DX expedice 3Y0I v roce 2019 nic nevěděla o radioamatérských expedicích ani radioamatérských spojeních.

Potvrzuji, že mám potřebnou kvalifikaci i díky výše než 20 - letitým zkušenostem a znalostem v navigaci v Severních a Jižních moří, včetně bezpečných plaveb do subantarktických oblastí, kde se nachází i ostrov Bouvet. Byl jsem nucený přijmout velmi těžké a zodpovědné rozhodnutí, týkající se našeho plánu, přistát a vylodit se na ostrově. Byli jsme nešťastní, protože jsme promeškali potřebné 6 – 7 hodinové „okno“ v kterém by nám počasí umožnilo bezpečně přistát na ostrově. Naší loď zasáhla náhlá, extrémně silná cyklonová bouře, která se vytvořila během jedné hodiny a odřízla nás od ostrova. Bouře, která byla klasifikována podle síly větru jako bouře 2. kategorie, nám způsobila vážné a nenapravitelné škody. Vítr dosahoval rychlosti výše než 160 km/hod. a vlny, které obsahovali kousky ledu, a dosahovaly výšky 12 – 14 m, zničily náš radar, satelitní a komunikační zařízení, které bylo nainstalované na samém vrcholu lodního stožáru. Měli jsme štěstí, že kousky ledu ve vlnách nezpůsobili katastrofu.

Ztratili jsme i zařízení VSAT (satelitní komunikační systém) a tak jsme ztratili jakoukoliv šanci na satelitní navigaci a schopnost stahovat potřebné aktuální meteorologické zprávy a předpovědi, důležité pro navigaci v Jižních mořích. Když jsme ztratili i KV a VKV antény, nebyli jsme schopni udržovat ani povinnou námořní radiovou komunikaci. Po dobu této bouře bylo jednoduše nemožné používat naše satelitní telefony k získání potřebných navigačních údajů – tyto telefony nefungují na kapitánském můstku. Otevření kterýkoliv dveří na kapitánském můstku v takovýchto nebezpečných podmínkách by mohlo mít katastrofální následky a ohrozit životy týmu i posádky.

Mé rozhodnutí proto považuji za jediné zodpovědné a legitimní, jaké jsem mohl přijmout v tomto konkrétním čase, majíc na paměti, že jsem zodpovědný za tým 3Y0I a členy mojí posádky, plavící se v nejnáročnějších a nejbezpečnějších vodách na světě.

Musím se přiznat, že jsem byl úplně ohromený tím, jak se členové radioamatérského týmu dokázali vyrovnat s extrémními podmínkami a pomohli mojí posádce v těchto těžkých chvílích. Mohl jsem se přesvědčit, že díky profesionálním certifikovaným tréninkovým kurzům, které absolvovali v Jižní Africe za posledních 6 měsíců, dokázali profesionálně čelit jednomu z největších nebezpečí, s kterým je možné se setkat na plavbách jako nyní k ostrovu Bouvet. Tým 3Y0I i moje vlastní posádka dokázali technicky a logisticky vynikajícím způsobem zvládnout situaci. To jsem jen málokdy v minulosti viděl u jiných účastníku podobného projektu.

Chtěl bych říci, že celý tým radioamatérů byl od samého začátku zapojený do rekonstrukce a přípravy lodě Atlantis Tuna, co vedlo k ještě lepším znalostem o podmínkách na moři, technických a bezpečnostních požadavcích, které musí každý jednotlivec plavící se po Jižních moří povinně absolvovat.

Všichni členové 3Y0I týmu obětovali obrovské množství svého času, materiálu, zdraví a hodně peněz, aby se pokusili dostat na ostrov Bouvet.

Vzhledem k této skutečnosti a v souvislosti s událostmi, které se staly v blízkosti ostrova Bouvet, oceňuji výjimečný přínos týmu na tento projekt a tímto vyhlašuji světové radioamatérské komunitě, že jsem se rozhodl vrátit na ostrov Bouvet s týmem 3Y0I, jakmile budou provedeny všechny potřebné opravy a technické prohlídky mojí lodě.

Po odstranění všech škod budu analyzovat další předpověď počasí a spolu s týmem 3Y0I oznámím nejvhodnější možné termíny našeho dalšího pokusu o přistání na ostrově Bouvet. Termíny musí být vhodné jak z hlediska bezpečnosti, tak i z hlediska finanční situace projektu. Osobně také deklaruji soucit s týmem a radioamatéry na celém světě, kteří tak dlouho čekají, aby mohli udělat spojení s ostrovem Bouvet. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl finančně přispět k druhému pokusu o dobytí ostrova Bouvet. Velmi doufám, že povětrnostní podmínky po dobu naší další cesty k nám budou laskavější a pomohou při realizaci celé expedice.

Neztrácejte naději, uděláme všechno proto, aby se značka 3Y0I objevila v éteru ještě v tomto roce. Ostrov nás čeká, i když si to vyžádá vyšší cenu a ještě větší odhodlání dosáhnout ho. Rozhodně se nevzdáme našich plánů a můžeme vás ubezpečit, že se nemůžu dočkat, až tam opět půjdu s týmem 3Y0I.

S hlubokou úctou a srdečným pozdravem radioamatérské komunitě a týmu 3Y0I.

Burke2

A to je vše, těšme se a doufejme ...