BOUVET ISL.3Y
Kontinent: A
N, azimut: 187 st., vzdálenost: 11655 km
Časové pásmo k UTC: +
1
Pořadí v žebříčku DXCC nejžádanějších zemí:
2

Poloha

Ostrov Bouvet (norsky: Bouvetøya nebo Bouvetøyen) je norská neobydlená chráněná přírodní rezervace. Jako subantarktický sopečný ostrov se nachází v jižním Atlantickém oceánu 54° 25' 0" jižní šířky, 3° 22' 0" východní délky (desetinná 54.4333S – 3.38E, zóny WAZ 38 – ITU 67, JD15qo), na jižním konci středoatlantického hřbetu, což z něj činí nejvzdálenější ostrov na světě. Není součástí jižní oblasti pokryté systémem Smlouvy o Antarktidě.

Bouvet

Ostrov leží 1700 kilometrů severně od pobřeží princezny Astrid v zemi Queen Maud v Antarktidě, 1900 kilometrů východně od Jižních Sandwichových ostrovů, 1600 kilometrů jižně od ostrova Gough a 2600 kilometrů jiho-jihozápadně od pobřeží Jižní Afriky. Má rozlohu 49 kilometrů čtverečních, z nichž 93 procent je pokryto ledovcem. Středem ostrova je ledový kráter neaktivní sopky. Pod jeho pobřežím leží několik kamenných valů a jeden menší ostrov, Larsøya. Nyrøysa je jediným snadným místem k přistání a místem, vhodným k umístění meteorologické stanice.

Bouvet - west

Historie

Ostrov poprvé spatřil 1. ledna 1739 Francouz Jean-Baptiste Charles Bouvet de Lozier během francouzské průzkumné mise v jižním Atlantiku s loděmi Aigle a Marie. Nedosáhl však pevniny. Chybně označil souřadnice ostrova a ten byl proto znovu spatřen až v roce 1808, kdy na něj narazil britský velrybářský kapitán James Lindsay a pojmenoval jej Lindsay Island. První nárok na přistání na ostrově vznesl americký námořník Benjamin Morrell, i když je tento nárok sporný. V roce 1825 ostrov požadoval pro britskou korunu George Norris, který jej pojmenoval Liverpool Island. Také uvedl, že spatřil další blízký ostrov, který nazval Thompsonův ostrov, ale ten se později ukázal jako neexistující. V roce 1927 přistála na ostrově první expedice Norvegia a požádala o přidělení ostrova Norsku. V tomto roce také dostal ostrov svůj současný název Bouvetův ostrov (v norštině „Bouvetøya“). V roce 1930, po vyřešení sporu se Spojeným královstvím ohledně domáhání se práv, byl ostrov prohlášen za norskou državu. V roce 1971 byl vyhlášen přírodní rezervací.

V roce 1927 se jako první na ostrově rozšířila první expedice Norvegia vedená Haraldem Horntvedtem a financovaná Larsem Christensenem. Pozorování a průzkumy byly prováděny na ostrovech a oceánografická měření prováděná v moři kolem něj. V Ny Sandefjordu byla postavena malá chata a 1. prosince byla vztyčena norská vlajka, když o ostrov požádalo Norsko. Zabrání ostrova bylo ustanoveno královským výnosem ze dne 23. ledna 1928. Proti tomuto tvrzení zpočátku protestovala Anglie na základě Norrisova vylodění a zabrání. Britská pozice však byla oslabena Norrisovým pozorováním dvou ostrovů a nejistotou, zda byl na Thompsonově nebo Liverpoolském (tj. Bouvetově) ostrově. Díky umístění Norrise, které se odchýlilo od správného umístění, v kombinaci s malou rozlohou ostrova a nedostatkem přirozeného přístavu přijala Anglie norské tvrzení. To vedlo k diplomatickým jednáním mezi oběma zeměmi a v listopadu 1929 se Británie vzdala svého nároku na ostrov.

Bouvet 1927

Druhá expedice Norvegia dorazila v roce 1928 se záměrem zřídit tam meteorologickou stanici s posádkou, ale vhodné místo nebylo možné najít. Ukázalo se, že stožár i chatka, postavená předchozího roku zmizely.

Bouvet 1928

Třetí expedice Norvegia, vedená Hjalmarem Riiserem-Larsenem, dorazila následujícího roku a postavila novou chatu na Kapp Circoncision a na Larsøyi. Expedice provedla letecké snímkování ostrova a byla první antarktickou expedicí, která použila letadla. Zákon o závislosti, schválený norským parlamentem dne 27. února 1930, ustanovil ostrov Bouvet jako državu spolu s ostrovem Peter I. a zemí Queen Maud. Tuleň ušatý byl chráněn na ostrově a v jeho okolí v roce 1929 a v roce 1935 již byli chráněni všichni tuleni v okolí ostrova.

Podnebí

Ostrov se nachází jižně od antarktické konvergence, což mu dává mořské antarktické klima, kterému dominují silné mraky a mlha. Průměrná teplota dosahuje -1° C, s lednovým průměrem 1 °C a zářijovým průměrem -3 °C. Měsíčně vysoké střední teploty v průběhu roku mírně kolísají. Maximální teplota 14 °C byla zaznamenána v březnu 1980 a byla způsobena intenzivním slunečním zářením. Bodové teploty až 20 °C byly zaznamenány za slunečného počasí na skalních stěnách. Ostrov je vystaven převážně slabému západnímu větru. Navzdory těmto nepříznivým klimatickým podmínkám se ostrov Bouvet ve skutečnosti nachází o čtyři stupně zeměpisné šířky blíže k rovníku, než nejjižnější cíp Norska, který leží na 58 stupni severní šířky. Jeho zeměpisná šířka - obdobně jako ve Skandinávii - je tedy spíše podobná jižnímu Dánsku.

Minulost DXCC a expedic:

  • 1962 – LH4C – Gus Browning, W4BPD.
  • 1968 – 3Y0AB – Don Miller, W9WNV. Zrušeno.
  • 1977 – 3Y1VC – John Snuggerud, LA1VC.
    1977 – 3Y3CC – Audaun Hjelle, LA3CC. Obě značky pracovaly pouze 3 hodiny.
  • 1978/79 – 3Y5DQ – Thor Winsnes, LA5DQ.
  • 1979 – 3Y1VC – John Snuggerud, LA1VC.
  • 1981 – 3Y0A – Hans Hannapel, DK9KX. Zrušeno.
  • 1988 – 3Y0FP – Kent Larsson, SM7DSE. Nedostal se na ostrov.
  • 1988 – 3Y0B – Christ Bauer, W9RF. Z expedice nakonec sešlo.
  • 1989/90 - 3Y5X - LA1EE, LA2GV, JF1IST, F2CW a HB9AHL. První klasická expedice.
  • 1996/1997 – 3Y2GV – Kare Pedersen, LA2GV. Pracoval pouze 3 hodiny.
  • 2000/01 – 3Y0C – Dr. Chuck Brady, N4BQW lékař a astronaut.
  • 2007 – 3Y0E – Petrus Kritzinger, ZS6GCM. Ozval se také pod značkou 3Y/ZS6GCM, neplatí do DXCC.
  • 2015 – 3Y0G – Mark Demeuleneere, ON4WW. Zrušeno, nesehnal peníze.
  • 2017 – 3Y0H – Dima Žikarev, RA9USU. Zrušeno z důvodu souběhu s jinou velkou expedicí.
  • 2018 – 3Y0Z – Erling Johan Wiig, LA6VM. Expedice přerušena, návrat do Chile.
  • 2017 – 3Y0I – Dominik Grzyb, 3Z9DX. Zrušeno.

Mohlo by se tedy zdát, že kolem ostrova Bouvet panuje živá expediční aktivita. Ve skutečnosti byla většina expedic zrušena, ať z bezpečnostních nebo z finančních důvodů. Pokud se expedice uskutečnily, pracovaly jen velmi krátce a navázaly desítky, nejvýše stovky spojení. Největším úspěchem byla expedice 3Y5X, která navázala přes 47 000 spojení.

Bouvet - ledovec

Poněkud větší rozruch nezaslouženě způsobil Dom Grzyb, 3Z9DX svojí plánovanou expedicí 3Y0I. Expedice však byla neustále odkládána a bylo nejasné, jak je operátorsky zajištěna. Otazníků bylo nakonec tolik, že světové DX komunitě došla trpělivost, dost možná i díky předchozím „úspěchům“ Doma na TI9, P5 apod. Ke krachu však nejvíc přispěl sám Dominik tím, že během pobytu na Fiji (3D2DOM, 3D2JK, 3D2ZK) on a jeho přítelkyně pracovali (převážně FT8) z kotvící lodi, což je pro DXCC nepřípustné. Plánované expedice na Rotumu, Conway a další místa proto byly odvolány a značka 3Y0I zmizela z expedičních kalendářů.

Mnohem větší naděje byly vkládány do expedice Intrepid DXers pod vedením Paula N6PSE a Kena LA7GIA pod značkou 3Y0J.

V lednu 2023 se měl čtrnáctičlenný tým DX expedičních operátorů, sdružených ve skupině Intrepid DXers vydat na 42 dnů trvající cestu na ostrov Bouvet. Odplout se mělo z jihoafrického CapeTownu na palubě osvědčené lodi RV Braveheart pod velením zkušeného kapitána a majitele lodi Nigela Jollyho. Pobyt měl trvat 20 dní v závislosti na počasí. Zúčastnit se měly známí expediční operátoři - Paul N6PSE, Ken LA7GIA, Axel DL6KVA, Jun JH4RHF, Kevin K6TD, Laci HA0NAR, Steve W1SRD, Rune LA7THA, Bill KO7SS, Rob N7QT, David WD5COV, Erwann LB1QI, Adrian KO8SCA, Mike AB5EB. Účast plánovali i dnes bohužel již zemřelí John LA1VC a Charles N4BQW.

Akce tedy byla operátorsky výborně zajištěná (např. 3 členové týmu jsou členy FOC) a pokud by se expedice uskutečnila, byla by pravděpodobnost QSO vysoká.

Všechno ale bylo jinak. Lídři DX expedice Paul Ewing, N6PSE a Kenneth Opskar, LA7GIA vydali následující zprávu: „Je nám líto, že vám musíme oznámit nepříjemnou zprávu. Globální pandemie zasáhla také podnikání v oblasti charterových plaveb a týká se to i lodě RV Braveheart, která dříve poskytla vynikající servis mnoha DX expedicím a nás měla dopravit na ostrov Bouvet. Jak jsme vás již dříve informovali, podepsali jsme s majitelem lodě kontrakt. Nyní jsme však byli informováni, že loď se bude prodávat, takže Nigel Jolly už není jejím kapitánem, naše smlouva s byla zrušena a záloha bude vrácena. Toto je velké zklamání pro všechny. Nezbývá nám, než DX expedici zrušit. Přestali jsme přijímat dary a začínáme vracet ty, které jsme dosud obdrželi, vracíme je toutéž tou cestou, jakou jsme je přijali (PayPal, hotovost, šek). Vyřešení tohoto procesu bude trvat několik týdnů, proto prosíme o trpělivost. Děkujeme všem dárcům a sponzorům, kteří se podíleli na tomto projektu. My budeme pokračovat v hledání další vhodné lodě pro budoucí projekt“.

Objevila se však také zpráva, že loď Braveheart byla prodána novému majiteli, společnosti PACIFIC 7 již před 14 měsíci. Protože náklady na jeden rok provozu lodě představují částku 100 000 USD a od poloviny roku 2020 do poloviny roku 2022 nemají žádnou zakázku, ocitla se společnost v hluboké ztrátě a nemůže si loď dovolit. A protože na ni nenašli žádného kupce, budou muset dát plavidlo sešrotovat.

Avšak 18.6. vydal N6PSE na Facebookových stránkách expedice Bouvet 2023 tuto zprávu: „Od našeho prohlášení, že rušíme DX expedici 3Y0J úzce spolupracujeme s bývalým kapitánem lodě Braveheart Nigelem Jollym na novém plánu s novým majitelem lodi a zároveň na nových platebních podmínkách, které by umožňovaly Nigelovi pokračovat v pozici kapitána lodě, kterou by měl k dispozici pro DX expedice i v příštích letech. Pracujeme na detailech tohoto plánu a věříme, že co nejdříve budeme moci oznámit velmi pozitivní zprávy. Nevzdali jsme se!“

Šeptanda šeptala, že Paul Ewing, N6PSE prý prohlásil: „vždycky máme plán B“. Možná tedy, že vracení finančních příspěvků poněkud uspěchali. Můžeme tedy Paulovi, N6PSE a celé fantastické posádce lodi Braveheart popřát hodně zdaru, držet palce a pokud se situace vyvine, poslat znovu příspěvek na expedici.

Kdo jsou Intrepid DX Group? Na jejich stránkách http://www.intrepid-dx.com/ najdete vše potřebné. Nejdůležitější je však fakt, že do této aktivity byli nebo dosud jsou zapojeni AA7A, AH6HY, DJ9ZB, DL6KVA, E70A, EA2RY, FM5CD, JH4RHF, K1LZ, K3LP (SK), K3VN, K4ZLE, K6MD, K6MKF, K9AJ, LA7GIA, N2OO, N2WB, N4RR, N6NKT, N6OX, N6PSE, W0UCE (SK), W5KDJ, W5XU, W6AER, W7XU, WA2EWE (SK), WD5COV, YI1UNH, YT1AD, tedy mnozí ze současných nejlepších expedičních operátorů.

Skupina má za sebou velmi úspěšné výsledky v podobě expedic 3D2R (Rotuma Isl.), YI9PSE, T6PSE, ST0R, 7O6T, ET3AA, 3D2C (Conway Reef), VP8SGI (South Georgia) a VP8STI (South Sandwich) a mnoha DXmanům přinesla novou zemi. Je tedy důvěryhodná, kompetentní a v současné době má největší naděje získat podporu.