Turkmenistan - EZ
Země DXCC/continent: Turkmenistan / AS
Azimut/vzdálenost: 87 st. / 302 st., 4000 km, časové pásmo k UTC: +5
Pořadí v nejžádanějších zemích: 28 (Clublog), 36 (The DX Magazine)

Minulost DXCC a expedic:

Za časů SSSR patřily stanice UH8 ke každodenním obyvatelům krátkovlnných pásem. Byly v každém závodě, leckdo si občas zanadával na rušení, které tyhle stanice způsobovaly. Po rozpadu SSSR se prefix změnil na EZ, nejčastější byly stanice EZ8 z hlavního města Ašchabadu, avšak jejich aktivita nepolevila.

Kliknout pro zvětšní

Odlišná mentalita, kulturní a náboženské rozdíly byly příčinou snah o sebeurčení prakticky ve všech bývalých sovětských středoasijských republikách. V případě Turkmenistánu se úsilí o samostatný stát vyplnilo v roce 1991, kdy se SSSR rozpadl na 15 nástupnických států. V témže roce se Turkmenistán stal členem Společenství nezávislých států. Vůdcem nově vzniklé republiky se stal Saparmurat Nijazov. Sám sebe představoval jako zastánce turkmenské kultury a muslimských tradic. Zemi izoloval od zbytku světa, ta je dnes druhou nejizolovanější, hned po severní Koreji.

Nijazov se de facto stal neomezeným vládcem země. Začal si říkat "Türkmenbaši" (otec Turkmenů). Západ ho obviňoval z porušování lidských práv a vytváření kultu osobnosti. V roce 1999 mu byla potvrzena funkce prezidenta do konce jeho života. Zemřel 21. prosince 2006. Novým prezidentem se stal Gurbanguli Berdymuhamedov. Svého protivníka Ovezgelda Atayeva nechal vsadit do vazby. Ve volbách v únoru 2007 byl Berdymuhamedov zvolen 89% voličů za prezidenta. Volby však byly mezinárodními pozorovateli označeny za nedemokratické. 27. září 2008 byla schválena nová ústava, která zrušila systém jedné strany a povolila volnou soutěž politických stran. V únoru 2012 byl Berdymuhamedov zvolen na dalších pět let prezidentem. Získal 97% hlasů a žádnému opozičnímu kandidátovi nebylo dovoleno kandidovat. Vláda jmenuje novináře, oprávněné psát, povinná je chvála režimu, kritické názory se trestají vězením a samozřejmě zákazem publikovat.

Amatérské rádio v Turkmenistánu bylo oficiálně pozastaveno v polovině roku 2006, i když EZ8BP a EZ7V jsou někdy slyšet. Ex EZ8BP na svém profilu na QRZ.COM uvádí, že ještě začátkem roku 2005 jen z Ašchabadu pracovalo 60 stanic. Většina operátorů emigrovala, mnozí zemřeli, jen hrstka z nich čeká na obnovení licencí. Licence EZ7V (Alexandr Hoptyan) je údajně zfalšovaná. V současné době s největší pravděpodobností žádná ze stanic EZ od 1. 1. 2007 neplatí do DXCC. Tamní radioamatérská organizace žádala ministra telekomunikací R. Hojakourbanova o schůzku s cílem zajistit opětovné vydávání a obnovení platnosti licencí, ale odpovědi se nedočkala.