Mellish Reef – VK9M
Kontinent: OC Azimut: 58 st. / 238 st., vzdálenost: 15040 km
Časové pásmo k UTC: +10
Pořadí v nejžádanějších zemích (jaro 2014): 22

Minulost DXCC a expedic:

Ostrovy nacházející se v oblasti korálových ostrovů, severovýchodně od Austrálie. Lodí z VK dosažitelné za 2-3 dny plavby. Ostrovy vyčnívají nad hladinou moře jen několik metrů (jak ukazují obrázky z QSL předchozích expedic), jsou neobydlené, při hurikánech asi i přelévané vlnami, prakticky bez vegetace, ale díky zeměpisné poloze podrobené silnému slunečnímu záření a tedy samotný pobyt bez zdroje pitné vody je už hrdinským počinem, přestože vzdálenost od kontinentální Austrálie není veliká.

Samostatnou zemí se Mellish Reef stal kolem roku 1973

Zřejmě díky nepříznivým klimatický podmínkám nejsou expedice až tak časté a tomu pak odpovídá pozice v pořadí nejžádanějších zemích.

V mých záznamech jsem našel:

1989 – VK9ZM
1993 – VK9MM
2002 – VK9ML
2009 – VK9GMW
2010 – VK9WBM ???

VK9MT 30.3.2014 – 5.4.2014 ukončeno předčasně
Team: mezinárodní
QSL: M0URX (OQRS, direkt, buro)

Perfektně připravená expedice, členové expedice krátce vysílali z pevniny před vyplutím pod svými značkami, rovněž bylo možno zaznamenat i provoz z lodi po dobu plavby, která se trochu prodloužila. Po vylodění si účastníci stěžovali na obrovské vedro, přesto se jim podařilo vyjet 30. 3. ráno a s vynikajícími signály. Vše nasvědčovalo tomu, že expedice uspokojí postupně většinu zájemců. Zajímavostí bylo, jak to nebývá u takových expedic zvykem, již první den provoz RTTY. Bohužel již ve středu 2. 4. se začala situace komplikovat. Nejprve zemětřesení v CE, které vyvolalo varování před tsunami a které bohudík ostrov nepotkalo. Vážnější hrozbou byla tlaková níže a z ní se rodící hurikán, který směřoval na ostrov a jistě kromě kapitána lodi musel zanechat psychické stopy i na účastnících expedice. Ve čtvrtek již nad ostrovem řádila bouře a bylo rozhodnuto postupně tábor likvidovat a vše nepotřebné transportovat na loď. To se bohužel podařilo díky silnému větru a vlnobití až v pátek 4. 4., kdy byl provoz odpoledne ukončen. Nutno ocenit hrdinství účastníků, že tak dlouho vydrželi vysílat a nepodlehli psychicky, i když kdo např. sledoval 4. 4. provoz VK9MT na RTTY na 12m musel si zoufat spolu s operátory VK9MT.

Připojuji ještě několik osobních poznatků. Nějakou telepatií jsem tentokrát po vynechání startu provozu, začal svoji snahu (dle mých omezených časových možností) již 31. 3. Ačkoliv pile up byly hodně husté, podařilo se mi 10m CW a 12m SSB. V úterý 1. 4. zkouším RTTY na 15m, ale jako nakonec i po celou zbývající dobu neúspěšně. Navečer chvilku hlídám 30m – přes silný pile up jsem po chvilce v logu a tím mám vlastně splněno (80m nemá cenu a o RTTY jsem se již zmínil).

Přes výsledek cca 40tis. QSO, který byl proti jejich očekávání cca 50%, ale počítaný do 9. 4. zaslouží účastníci absolutorium, když připočteme jak se stále prohlubuje nekázeň proti stanic, nezbývá než smeknout klobouk před psychickou odolností operátorů a všem poděkovat za šťastný návrat do VK.

Na QSL se díky M0URX může těšit ve velice krátké době.

Zdroje: IDXP (OM3JW), OK/OM DX kroužek - OK1ADM/OM3JW, DX- World, NG3K, Wikipedie, internet, poznámky a logy OK1EP

Karel OK1EP