TONGA Isl. – A3
Kontinent: OC, Azimut: 18/200 st., vzdálenost: 16700 km
Časové pásmo k UTC: +13
Pořadí v nejžádanějších zemích (jaro 2014): 94

Minulost DXCC a expedic:

Souostroví Tonga skládající se ze 172 ostrovů z nichž je 36 obydlených je královstvím, na to že udávaný celkový počet obyvatel je cca 100 tis., tak si v minulosti užili dost válečných střetů o nadvládu nad souostrovím. Dnes je souostroví poměrně často navštěvovanou turistickou destinací i počet vysílajících amatérů při pobytech je značný, což se projevuje v žebříčku nejžádanějších zemí.

Již v seznamu DXCC z roku 1935 je souostroví Tonga (Přátelské ostrovy) uvedeno jako samostatná země s prefixem VR5.

V mých záznamech jsem našel za posledních 10 let min. 12 pobytů aktivních amatérů na A3 a to jistě nemám záznamy úplné.

A35X, A35V 5.4.2014 – 17.4.2014
Team: GM3WOJ,
GM4IXY
QSL: N3SL (OQRS, direkt)

Perfektně pracující dvojmužná expedice. Když byli slyšet (na horních bandech), tak vždy ve velice slušné síle. Hlavně zpočátku, kdy byly condy výborné se snažili využívat otevření pásem 12 a 10 m. Bohužel od soboty 12. 4., kdy se skokově podmínky zhoršily až k nepoužitelnosti horních pásem, už to nebylo tak vynikající, podmínky dost až do konce expedice připomínaly houpačku. Zdálo se mi, že poslední den se už projevila i únava operátorů, což se při dvojmužné expedici dá i předpokládat.

Nakonec celkem téměř 30 tis na dva lidi, a hlavně více než 50% QSO s EU je velice dobrý výsledek. Bohužel na spodních pásmech si to díky časovým posunům užilo jen pár vyvolených s patřičným vybavením.

Zdroje: IDXP(OM3JW), OK/OM DX kroužek-OK1ADM/OM3JW, DX-World, NG3K, Wikipedie, internet, poznámky a logy OK1EP.

Karel OK1EP

Slávek, OK1TN. připojil ještě vlastní zkušenost z A35:

Při první expedici do Pacifiku jsme měli vydané koncese. Já měl A35TN, ale na Fiji, při žádosti o vstup na Tongu jsme byli odmítnuti, protože jsme z komunistické země. Tak jsem tu krásnou značku nemohl použít. Marné bylo vysvětlování, že je to již minulost. Pán byl neoblomný. Škoda, byla to a je vzácná destinace.

Druhá příhoda byla ještě zajímavější. Když jsme letěli ze Západní Samoi 5W0SZ jsme ve frontě do letadla byli váženi i se zavazadlem. Bylo to kvůli cestujícím z Tongy, kde je obvyklé, že dospělý člověk váží hodně přes sto kilogramů. To bývá problém při cestování malými letadly, která se v těchto oblastech používají.

Další zajímavost je, že Tonžané jsou nejtěžší na světě a přitom se u nich nevyskytují civilizační nemoci jako infarkt. Někde jsem četl, že na toto téma byla dokonce sepsaná vědecká práce.