Expedicím na FT4JA a VK0EK jsem se mohl věnovat z důvodu pracovního zaneprázdnění až od 4. dubna. Ale již před vypuknutím jsem měl spojení s FH/F6BEE na 10 m CW a též jsem slavil úspěch CW spojením na 15 m s lodí, která vezla účastníky na VK0/H, pod krkolomnou značkou ZL/ZS9HI/MM.
S moji "small pistols" výbavou (3ele. Yagi tribander + 100 W) jsem mohl pomýšlet být úspěšný pouze na klasických třech horních pásmech. Podmínky šíření podle mého žádný zázrak. Anténu jsem točil do azimutu cca 145° až 151°. Vzdálenost na FT4JA byla z mého QTH 8029 km a na VK0EK činila 12786 km. Jelikož DXCC entitu FR/J/E jsem měl již udělánu z minulé aktivity TO4E, která se konala v roce 2003, tak samozřejmě mé síly byly upřeny na Heard Isl.
V pondělní ráno 4.4. jsem na CW kmitočtech expedic nic neslyšel, až po 9:15 UTC jsem byl úspěšný s FT4JA na 15m SSB - na první zavolání. Na další úspěch s Juan de Nova jsem si musel počkat až do pátka 8.4. kdy se zadařilo krátce po 07 UTC na 15 m RTTY spojení a v sobotu jsem udělal poslední dva "zářezy" na 20 m, ráno po 05UTC na CW a v podvečer před 17UTC na SSB. Na 15 + 10 m CW jsem bohužel neměl štěstí, pile-upy byly opravdu "hutné". Operátoři, hlavně na CW, podle mého názoru opravdu excelovali a zvládali mohutné návaly s klidem a grácií. Můj cíl, navázat spojení s FT4JA alespoň jednou na každém módu (3x), se podařil splnit, dokonce o jedno překonat, hi. QSL jsou nyní již cfm na LoTW i na eQSL.cc.
To s VK0EK byla větší potíž, v pondělí dopoledne jsem měl pouze chvilkové náznaky signálů s velkým qsb na 15m CW, dále nikde ani ťuk. Přeci jenom je to skoro o 5000 km dále než na FT4JA. Jelikož expedice byla cca v polovině, tak jsem se pídil po informacích, kdy a kde bude nejlepší čas pro navázání spojení z OK landu. Velký pomocník byl online web DXA3 Real Time Logging for VK0EK(http://dxa.vk0ek.org/), ale pro mne nejdůležitější byla tabulka Propagation to VK0EK from Czech Republic na webu Clublog.org (https://secure.clublog.org/charts/?c=VK0EK). Zde jsem po prozkoumání nabyl dojmu, že největší pravděpodobnost úspěchu bude ráno mezi 06-07 UTC na 15 m. Že informace byli správné, se potvrdilo následující den. V úterý 5. dubna, kdy jsem pomalu ani nemohl dospat, kolem 06 UTC zapínám zařízení a snažím se zaposlouchat do šumu na 21034 kHz. Před 06:30 UTC signál konečně vylézá a tak se snažím podle pokynů volat down 1 kHz. A opravdu, po pár minutách volání slyším jasně a zřetelně svoji call, odpovídám a během chvilky již vidím výsledek snažení na DXA3 viz zmenšené screenshoty (Alcatel Onetouch Idol3) :
Spojení OK1FHI s VK0EK na DXA3 webu
Po další minutě (refresh) již bylo spojení také v deníku:
Spojení OK1FHI s VK0EK již v deníku
Až nyní jsem zjistil, že jsem zapomněl zapnout audionahrávání, ale nevadí, pro ilustraci jsem nahrál signál VK0EK chvilku poté, je možné toto audio stáhnout zde.
Ještě týž den odpoledne slušně VK0EK procházel na 15m RTTY, bohužel nával byl veliký a když už už konečně bylo cítit, že nastává ten správný okamžik pro QSO, začala expedice pracovat only NA + SA. V další dny už jsem je nikde jinde pořádně neslyšel, zklamáním byla pro mne dvacítka, kde jsem opravdu nic neslyšel ani SP ani LP. Jelikož expedice nebyla moc silná, tak ani rušení na frekvenci expedice nepřesáhla únosnou mez a opravdu nebyl problém rozeznat provoz FT4JA od VK0EK.
I tak jsem velmi spokojen alespoň za toto jedno spojení a do mé sbírky přibyla entita # 324 a určitě nebudu litovat poplatku minimálně 5 USD za jistě vzácný lístek do mé kolekce.
Ještě nakonec malý dotaz či poznámka: ještě platí Vyhláška 156/2005 Sb (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-156#p4), kde je v §4 odstavci 2a) pro třídu A je povolen maximální výkon 750 W? Nebo jsem špatně pochopil vyprávění kolegů, a jejich spojení s expedicemi byla udělána v závodě či odrazem od Měsíce...?