Počet „spojení“, jaký udělala veleúspěšná expedice českého týmu CDXP přesáhl 100 000, což způsobilo, že tým je oslavován bezmála jako národní hrdinové. Já to vidím jinak. Podívejme se na celkovou bilanci:

Mode CW SSB RTTY FT8 FT4 PSK31
QSO 44 588 22 172 1 676 25 389 13 655 25
% 41,47 20,62 1,55 23,61 12,70 ~0,05

Celkem: 107 505 QSO a 21366 call, 65,7 % s EU a 20,5 % s NA

Z celkových 107 505 QSO bylo 39 044, tedy celkových 36,32% navázáno na FT8 a FT4. Vlastnosti těchto druhů "provozu" jsou všeobecně známé a snad ani nemá smysl diskutovat o tom, jestli u počítače, který tato "spojení dělal", vůbec někdo byl. Já těchto 39 044 spojení neberu, pro mě expedice navázala 68 641 QSO. To je jistě úctyhodný výkon, klobouk dolů. Mě se ale na mysl stále dere fakt, že expedice navázala těmi snadno robotizovatelnými druhy provozu víc, než třetinu spojení a to mi připadá tak nějak neslavné.

NO FT8V hlavě se mi zakořenil názor, že tím, že určitý druh provozu používáme, ho vlastně podporujeme. A tím, že spojení vůbec děláme, podporujeme ham rádio (čímž chci mimo jiné říci, že výchovou dětí ke kutilství ve stylu hamik.cz ham rádio fakticky nepodporujeme - ba naopak, podporujeme všechno možné, jen ne ham rádio). Jestliže tým S9OK udělal plných 41,47% všech spojení CW, pak udělal opravdu hodně pro podporu telegrafie a za to bych jim opravdu chtěl upřímně poděkovat. Mým díkům a obdivu ale v cestě stojí právě ta víc, než třetina QSO na FT8/FT4.

Je mi naprosto jasné, že v zájmu každé expedice je udělat co nejvíce spojení a tím tak rozšířit okruh možných podporovatelů, z kterých možná vypadne nějaký ten dolárek, který pomůže aspoň částečně pokrýt značné výdaje na expedici, které nesou její samotní účastníci. Je přitom pravděpodobné, že nějaký příspěvek přijde spíš od nováčka, který CW nebo SSB spojení nezvládne, ale s FT8 získá (falešný) dojem, že expedici udělal, než od letitého harcovníka, který má danou zemi všude možně na CW i SSB. Vidím to víceméně tak, že CW a SSB je sice to pravé, ale FT8 vydělává...

Tento můj názor bude zcela jistě někdo považovat za příliš radikální, možná i za extrémní. Zcela jistě bude někdo cítit potřebu mi vynadat a někdo to možná i udělá. K tomu bych jen tak na okraj podotknul, že je mi to úplně jedno (fuk, šumák, mám to na háku ... jak chcete). Je to můj soukromý názor, který s OKDXF (kde jsem ostatně jen pouhým webmasterem) nemá nic společného. Jediným důvodem, proč svůj názor zveřejňuji je snaha vyvolat zamyšlení - nad tím, co a proč děláme a podporujeme. Předpokládám přitom, že soudný čtenář chápe rozdíl mezi pojmy "něco nepodporovat" a "proti něčemu bojovat". Proto budiž zdůrazněno, že nebojuji proti FT8, jen tento druh "provozu" nepodporuji - a přijde mi dost nefér, když někdo klade rovnítko mezi spojeními na CW a SSB a klidně, bez obalu i na FT8.

Na závěr bych chtěl čtenáře požádat, aby tuto rubriku využívali a diskutovali o expedicích. A kdyby si i samotní "expedičníci" zvykli tuto rubriku číst, mohla by se časem stát i určitou zpětnou vazbou, což by jistě bylo dobře.

73,
Martin, OK1RR
TBDXC #4