TBDXC logoNově vzniklý TRUE BLUE DXers CLUB (TBDXC) sdružuje radioamatéry, kteří dají přednost klasickým druhům provozu CW a SSB před jednoduchým digitálním DXováním, zejména na FT8. Vznikl jako reakce na divoký nástup FT8, při kterém se ztrácí jakákoli mezilidská komunikace a neexistuje nic, co by připomínalo operátorskou zručnost. TBDXC má nyní téměř 1000 členů a jejich počet velmi rychle roste každým dnem. Více na https://www.tbdxc.net/.

K počátečním aktivitám klubu patří diplomy, z nich první dva se začaly již vydávat.

 

 

The TBDXC EXCELLENCE Awards

O CW EXCELLENCE a SSB EXCELLENCE může požádat každý, kdo během jednoho kalendářního roku naváže spojení s nejména 200 zeměmi DXCC na libovolných pásmech. Soutěžní období není pevně stanovené, mezi prvním a posledním soutěžním QSO musí uplynout 365 dní. Soutěž začala 1. 10. 2018, tzn. o první diplomy lze žádat 1. 10. 2019. Diplom má podobu svítící plakety, kde bude uveden mj. i celkový počet zemí,s kterými žadatel během příslušného roku pracoval. Držitelé některého diplomu řady EXCELLENCE budou rovněž uvedeni na stránkách klubu s uvedením počtu zemí, s kterými pracovali. Diplom se vydává pouze za jeden druh provozu, tj. buď CW, nebo SSB, kategorie MIX neexistuje.

Excellence Award

Cena diplomu je GBP 19.99 (přibližně USD 26) plus poštovné. Žádost je třeba zaslat emailem na diplomového manažera TBDXC, kterým je Russ WD7JS (ex K7INA), email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. K žádosti je třeba použít formulář, který je k dispozici na https://www.tbdxc.net/awards. Formulář je nutné vyplnit dle návodu (uvádí se název země, značka stanice a datum QSO) a nechat ověřit dvěma koncesionáři, kteří žádost podepíšou. QSL či jiná forma písemného potvrzení QSO se nevyžadují, vše probíhá na základě žádosti ve formě čestného prohlášení, podepsané dvěma "svědky".

Diplom The WORKED 100 TRUE BLUE Award je druhým diplomem klubu TBDXC, vydávaným od 1. 4. 2019. K jeho získání je třeba navázat QSO s nejméně 100 členy klubu na libovolném pásmu. Platí pouze spojení CW a SSB, navázaná po 1. 4. 2019. Lze použít spojení, navázaná buď jedním druhem provozu (CW nebo SSB) nebo v libovolné kombinaci.

WORKED 100 TRUE BLUE

Seznam členů je k dispozici na klubovních stránkách https://www.tbdxc.net/members. Uživatelé staničního deníku CQRLOG (Linux) mají k dispozici podporu přímo v programu, aktualizovaný seznam členů v textovém formátu je k dispozici zde: https://www.cqrlog.com/members/tbdxc.txt

Žádosti se zasílají emailem opět na diplomového manažera WD7JS, pro diplom je opět k dispozici zvláštní formulář, který je nutné vyplnit a nechat potvrdit dvěma "svědky". Cena diplomu není uvedena, ani forma (tištěný papírový diplom či diplom v elektronické formě ke stažení).

Pro usnadnění je k dispozici i TBDXC Cluster Spot, kde jsou zobrazeni všichni momentálně aktivní členové klubu na základě spotů z DX clusteru a sítě RBN.