Předkládám celkem jednoduchou, ale účinnou poslechovou anténu pro 160 (80) m.

Inspirací bylo zjištění, že některé signály z oblasti Pacifiku nejdou při gray line definovaným směrem, u mne tedy sever/jih. Hledal jsem způsob, jak jednoduše ovládat neustálé přepínání přijímacích antén.

Vycházel jsem z teorie, že dva zářiče vzdálené od sebe λ/2 (pro 160 m to je 80 m) mají osmičkovou charakteristiku s nízkými úhly. Jednoduchým přepnutí jednoho zářiče pomocí toroidu a přepínače otočíme fázi o 180o a systém přijímá Z/V.

Naštěstí mám k dispozici 4 telefonní sloupy 10 m, vzdálené od sebe vždy po 40 m, kde jsou vypnuty dvě DHDL antény, ovšem východ/západ. Nechal jsem je být, pouze jsem je rozpojil. Na sloupy, které jsou od sebe 80 m jsem instaloval nejdříve dva vertikály z Al trubek 10 m, které byly doladěny cívkou 50 mH na freq 1,830 kHz, v zemi jsou zemnící tyče a radiály. Od těchto sloupů vedou koaxy v zemi až do domu, jsou stejné délky cca 60 m. Zde mám fázovací člen s přepínačem, viz obrázek.

OK1TP 2el. RX ant

Při prvních pokusech jsem měl k disposici pouze maják OK0EV, který v té době byl vůči mne na jihu.

Přepnutí o 180o jednoznačně ukázalo, že systém funguje. Mezi tím se ovšem OK0EV přestěhoval na východ a já změnil po doporučeních Martina 1RR, Milana 1AWZ pasivní zářiče za aktivní a kratší. Takže jsem instaloval dva 3 m zářiče cca 2 m nad zemí, použil aktivní modul s FETy podle K7TJR a zjednodušil zem pouze na zemnící tyč.

V té době už byl Milan na E51DWC, což byl hlavní motiv stavby, protože mne nebavilo neustále přepínat antény. I když zářiče byly silně zkráceny, nebylo prakticky moc rozdílu mezi pasivním vyladěným a širokopásmovým aktivním zářičem.

Bohužel condx nebyly nijak extra, až na jeden den, kdy severní cestou šli KH6AT a KH6LC, ovšem Milana jsem zaslechl jednou a to nebylo na regulérní QSO (na 80m procházel severní cestou celkem slušně). Ale zde mne to nijak nezajímalo, pouze jsem to využíval, jak se vyvíjí gray line.

Podle waterfallu aktivní zářiče vykazují poměrně nízký šum, ovšem jest nutno použít velice kvalitní zdroj s trafem, bez šumivých stabilizátorů, kvalitně provedenou výhybku 12V na 50/75 Ω. Zesilovače jsou napájeny před fázováním. Prakticky vyhoví jako výhybka s tlumivkou 1mH a blokovacím C kolem M1. Já používám ale napájecí výhybku podle AMRAD a chystám se na složitou výhybku podle Marka Baumana k orig. SALA, kde jsou použity 4 trubičky LAIRD. To se určitě vyplatí.

Provedení trafa je na obrázku. Já jsem použil toroid FT140-43, zde nemá cenu šetřit (ON4UN sám tvrdí, že velké toroidy pro RX anténu nejsou žádný luxus, ale potřeba).

Vinutí jest trifilární, 8 až 12 závitů Cu drátem 0,5 mm. Přepínač páčkový nebo relé. V přívodu každé antény jsou vloženy plášťové tlumivky z produkce kluků z RemoteQTH.com, za což velice děkuji Honzíkovi OK2ZAW. Ostatně tyto tlumivky jsou i v krabicích zesilovačů K7TJR (modif. OK1RI) kdy jsem nepoužil původní F konektory ale letoval přímo tlumivky výstup je na konektor PL s maticí (ne šrouby).

Srovnání s jinými RX anténami - mohl jsem porovnat s dvouel. Beverage 164 m, K9AY a mini4SQ podle ON4UN (IV3PRK) a DHDL.

Tady mohu prohlásit, že Beverage 164 m na pásmo 160 m velice dobře nahradím DHDL, K9AY nebo tímto dvouprvkovým systémem (ovšem při délkách Beverage nad 270 m je už situace zcela jiná). Zde také jde o to, nemít své antény na cizím, ale pokud možno na svém.

Jen připomínka, u mne K9AY a DHDL mají 2x větší rozměry, vycházel jsem z statusu nejvyšší frekvence a tou je u mne 1,9 MHz.

Zdraví Tom OK1TP (OK1JDX)