Elecfraft sliboval svým příznivcům „dospělý“ PA už dlouho. Menší KPA500 se objevil už v roce 2011, záhy po uvedení transceiveru K3 na trh. Výrobce si pohrával s myšlenkou většího PA, jedním z prototypů byl KPA800, který sice měl výkon 800 W, ale byl o poznání dražší a stále nedosahoval výkonu, který běžně měly elektronkové PA. To, že nikdy nebyl uveden na trh tedy nikoho zvlášť nemrzelo.

 K line

Obr. 1. KPA500 tvoří s transceiverem K3 a panadaptérem P3 úhlednou „lajnu“.
Na obrázku chybí anténní tuner KAT500.

KPA1500 zatím (červen 2017) nebyl uveden na trh, výrobce čeká na certifikaci FCC. Lze však očekávat, že provoz tohoto PA bude stejně bezproblémový, jako s menším KPA500. Ten se v praxi velmi dobře osvědčil nejen pro svou plnou integraci s transceiverem K3, ale také díky své robustní konstrukci a odolnosti, které se výrobci podařilo dosáhnout navzdory malé hmotnosti a rozměrům. Proto nebude od věci shrnout zkušenosti s tímto malým PA a doufat, že se Elecraft nedopustí stejné chyby dvakrát.

 KPA500 - čelní pohled

Obr. 2. Čelní pohled na KPA500.

Práce s KPA500 je velmi příjemná, v podstatě ani nevíte, že ho máte. Provoz je díky přepínání s PIN diodami velmi tichý. Zahřeje-li se PA na teplotu větší, než 50 oC, je slyšet ventilátor, což nepůsobí nijak rušivě, nepříjemné je to až od 70 oC. Není třeba nic ladit ani přepínat, vše obstará buď transceiver (K3), KPA500 však bez problémů funguje s libovolným transceiverem – např. pozná, na jakém pásmu se pracuje a vše automaticky přepne. Není třeba ani hlídat přebuzení, i když je zbytečné nastavovat na transceiveru vyšší budicí výkon, než 25 W.

U stavebnice z roku 2013 se projevila jediná závada – proražený tranzistor, spínající ovládací napětí přepínače s PIN diodami. V době, kdy se závada objevila, už byla k dispozici „upgrade sada“ součástek, řešící nejen tento problém, ale i některé další možné závady, které by se mohly objevit v budoucnosti. Po celkem jednoduché „aktualizaci“ zapojení, kterou zvládne kdokoli, kdo umí pracovat se SMD součástkami, funguje PA opět bezvadně a s plným výkonem. Bez zajímavosti není ani fakt, že tuto sadu součástek poslala technická podpora Elecraftu zcela zdarma.

KPA500 shora

Obr. 3. Konstrukce KPA500 je sice stěsnaná, ale přehledná.

I přes své nesporné kvality by byla možná některá další zlepšení. Po letech provozu se objevil jiný problém – nespolehlivá funkce tlačítek na předním panelu. Tlačítka byla nespolehlivá a jakoby si „vyměnila funkci“ - snažil jsem se na displej dostat zobrazení teploty, místo toho se mi stále vnucoval údaj o pásmu, snaha o nápravu přes menu způsobovala přepínání pásem apod. Po rozebrání PA vypadala deska plošných spojů pod čelním panelem jako ojíněná, omrzlá. Po očištění izopropylalkoholem opět vše fungovalo, jak má. Zdá se, že pokud se tlačítka stále nepoužívají, může k tomu dojít i v budoucnosti.

Kromě tlačítek bych měl ke konstrukci KPA500 ještě jednu výhradu a to k použitému ventilátoru. I když použitý typ Sunon PMD4809PMB3-A o rozměrech 92x92x38 mm patří k tomu lepšímu, co trh nabízí, nejedná se o absolutní špičku. Bohužel je však unikátní, jiný typ na 48 V s uvedenými rozměry na trhu není a náhrada jiným typem tedy není možná.

Pokud bychom chtěli být přehnaně kritičtí, asi by se určitých výhrad dočkal displej. Ten je malý, jednořádkový a znakový, větší grafický displej by byl rozhodně přehlednější a mohl by zobrazovat všechny potřebné údaje najednou, bez přepínání.

Poměrně velkou nevýhodou KPA500 je nutnost použití externího anténního tuneru. Tato skutečnost spolu s menším výkonem a nevzhledným, na informace chudým displejem bývá důvodem, proč si někteří DXmani raději pořizují o dost dražší PA SPE Expert 1.3K-FA. Pro leckoho je však bezhlučné, rychlé přepínání T/R s PIN diodami výhodou, kterou nic nevyváží.

Je škoda, že se Elecraft nezabýval takovým detailem, jako je displej. Ten je u KPA1500 opět malý a ve srovnání např. s SPE Expert 1.3K-FA působí „amatérsky“ (obr. 4).

KPA1500 - čelní pohled

Obr. 4. Čelní panel KPA1500 působí až spartánsky jednoduše.

Na zadní straně PA je toho k vidění mnohem víc. Množství konektorů leccos napovídá o možnostech tohoto PA. Vidět jsou i ventilátory, tentokrát nikoli čínské Sunon, ale japonské Sanyo Denki. Doufejme, že budou tišší, než ventilátor v KPA500 a že to nebudou nenahraditelné exoty – např. rakouské ventilátory Noctua asi hned tak někdo nepřekoná.

KPA1500 - zadní strana

Obr. 5. Zadní strana KPA1500 leccos napovídá…

 

KPA1500 - zdroj

Obr. 6. Napájecí zdroj KPA1500 je spínaný. Vzhledově spíš Popelka, výkonem Goliáš...

V každém případě je KPA1500 horkým kandidátem na nejlepší solid state PA na světě, i když Elecraft zůstává věrný své tradici – nedělá pro oko, ale pro výkon. KPA1500 si tedy určitě nekoupí Morse neznalí hračičkové, kteří se spíš chytí na barevný dotykový displej nebo vestavěný MP3 přehrávač, za to jim nevadí, když PA při provozu rachtá jako stará Singrovka. Ale právě to je na technickém vývoji hezké – pro každého se čas od času najde nějaký bonbónek.

Nyní si můžeme srovnat parametry obou PA:

  KPA500 KPA1500
Výkon (max.) 500 W 1500 W
Napájení 120 V nebo 240 V síť pouze 240 V síť
Hmotnost 12 kg PA - 9,8 kg
Zdroj - 7,1 kg
celkem - 16,9 kg
Zdroj (typ) lineární (trafo) spínaný
Rozměry (V x Š x H, cm) 10,2 x 27,4 x 25,4 11,5 x 34 x 29
Nabízí se i jako stavebnice Ano Ne
Plná integrace s K3/K3S Ano Ano
Automatické přepínání pásem Ano Ano
Pohotovost (instant on) Ano Ano
Tiché přepínání TX/RX pomocí diod PIN Ano Ano
Vestavěný tuner, 2 výstupní konektory Ne (je nutný KAT500) Ano
Přepínání pásem dle budicího VF signálu Ano Ano
Možnost dálkové obsluhy (remote) Ano Ano
Ochrana před přebuzením a vysokým ČSV Ano Ano
Programovatelné přepínání s kontrolními výstupy Ne přepínače PF1 a PF2,až 3 kontrolní signály
Kompatibilní s libovolným transceiverem Ano Ano
Cena stavebnice - 2075 USD
hotový PA – 2275 USD
KAT500 stavebnice – 635 USD
KAT500 hotový ATU – 675 USD
předběžně 6000 USD

Za 2710 USD tedy pořídíme PA i tuner ve formě stavebnice, hotové přístroje vyjdou na 2950 USD. Oproti tomu je KPA1500 dvakrát dražší (už slyším držgrešle, přepočítávající decibely na dolary – pro ně asi tento PA také nebude). Můžeme však mít vysoká očekávání, výkonnostně bývají zařízení Elecraft na špičce. Přesto ale asi nebude vhodné kupovat horkou novinku, u Elecraftu se poměrně rychle po uvedení na trh objevují modifikace (hardwarové úpravy), které u kusů s vyšším výrobním číslem bývají již provedeny, většinou bez zvýšení ceny.

73 Martin, OK1RR