Kalendář závodů  

Kalendář závodů

   

Aktuální IDXP  

   

Naši partneři  

DX New

   

Přihlášení  

   

Vyhledávání  

   

Počet přístupů  

Dnes 18

Yesterday 133

Week 401

Month 929

Vše 362390

   

Callbook search  

Copyright © 1994–2017, OKDXF. Všechna práva vyhrazena. Kopírování a šíření zde publikovaných materiálů jen se souhlasem vlastníka.

   

Western sahara mapKvôli nedávno podpísanej mierovej zmluve medzi Izraelom a Marokom a oznámení, že USA podporia nárok Maroka na Západnú Saharu (S0), sa začalo hovoriť o tom, že Západná Sahara stratí štatút samostatnej zeme DXCC. Pripomeňme si históriu tejto zeme DXCC.

Na území dnešnej Západnej Sahary bola španielska enkláva Rio de Oro, ktorá bola na zozname zemí DXCC od februára 1947. Toto územie nemalo žiaden prefix a prvá prevádzka sa uskutočnila v roku 1948 pod značkou EDZ. Krátko na to bol pre Rio de Oro vyčlenený prefix EA9, ktorý sa používal až do apríla 1978. V apríli 1978 Bob Locher, W9KNI, vtedajší predseda poradného výboru DXCC, odporučil výkonnému výboru DXCC, aby bolo Rio de Oro odstránené zo zoznamu zemí DXCC. V roku 1975 sa Španielsko stiahlo z Rio de Oro a 1. 8. 1978 bolo odstránené zo zoznamu zemí DXCC. (Zaujímavé na tom je, že napriek tomu že Rio de Oro bolo odstránené zo zoznamu zemí DXCC až v roku 1978, nie je uvádzané v zozname zrušených zemí, ktorých je v tomto čase 62 a nikto mi nevie vysvetliť prečo... pozn. OM3JW).         

 

V roku 1984 Organizácia Africkej jednoty (teraz Africká Únia) uznala Saharskú Arabskú Demokratickú Republiku (Západnú Saharu) a na základe toho bola zaradená do zoznamu zemí DXCC. Prvou oficiálnou značkou bola S01A a prvá DX expedícia sa uskutočnila v októbri 1987 pod značkou S0RASD, ktorej sa zúčastnil Martti OH2BH spolu s EA2JG, EA2ANC a S01A.

S0RASD

Západná Sahara bola zaradená do zoznamu zemí DXCC napriek tomu, že nemá pridelený ITU prefix, nie je ani členským štátom OSN a nemá ani vlastnú rádioamatérsku organizáciu (v tom čase to bola jedna z podmienok). Bola tam však zaradená ako politický subjekt, pretože predtým bol do kritérií DXCC doplnený bod podľa ktorého, ak subjekt nespĺňa ani jedno z uvedených kritérií, môže byť zaradený do zoznamu zemí DXCC, ak je uvedený na zozname nezávislých štátov Ministerstva zahraničných vecí USA, alebo je vedený na zozname „nesamosprávnych území“ OSN. Spojené štáty tým, že uznali nárok Maroka na Západnú Saharu, vyradili ju zo zoznamu nezávislých štátov vedených na Ministerstve zahraničných vecí USA, ale Západná Sahara zostala na zozname „nesamosprávnych území“ OSN a preto aj naďalej na zozname zemí DXCC. Aj tak sa dá... A podobnosť s Kosovom je čisto náhodná...

Števo Horecký, OM3JW, december 2020