Kalendář závodů  

Kalendář závodů

   

Aktuální IDXP  

   

Naši partneři  

DX New

   

Přihlášení  

   

Vyhledávání  

   

Počet přístupů  

Dnes 11

Yesterday 114

Week 544

Month 3158

Vše 306969

   

Callbook search  

Copyright © 1994–2017, OKDXF. Všechna práva vyhrazena. Kopírování a šíření zde publikovaných materiálů jen se souhlasem vlastníka.

   

17.5.2021 vydal diplomový výbor ARRL oficiálnu správu, podľa ktorej spojenia urobené s 3D2DOM (3Z9DX), 3D2JK a 3D2ZK (3Z9JK) nie sú uznávané do DXCC. V súvislosti s tým vydal K9EL, manager CQ DX Maratónu vyhlásenie, že tieto spojenia sa nebudú počítať ani do DX Maratónu 2021 a Michael G7VJR pozastavil možnosť použiť na získanie QSL OQRS na stránke Club Logu. Čo sa vlastne stalo?

Keď sa objavila na pásmach Joanna 3Z9JK z Fidži pod značkou 3D2ZK, rádioamatérska komunita to uvítala, navyše keď sa zverejnilo, že je manželkou Dominika 3Z9DX a obaja sa spolu s ďalšími operátormi zúčastnia DX expedície na ostrov Rotuma, Conway Reef a na niektoré ďalšie ostrovy z programu IOTA. No a v novembri samozrejme na ostrov Bouvet (3Y0I). Veď kto by Dominikovi a jeho atraktívnej manželke neveril... Ale potom sa začali diať veci. Celé to na sociálnej sieti rozvíril Dima RA9USU. Ale prvé pochybnosti vyslovili niektorí rádioamatéri z USA ktorí si všimli, že zverejnené fotografie z vysielacej miestnosti 3D2ZK zobrazujú interiér plavidla, pretože za operátorkou napriek stiahnutým žalúziám je vidieť mólo a niektoré časti lode. Na toto podozrenie agresívne zareagoval Dominik 3Z9DX, ktorý síce nepoprel že je to interiér lode, ale vraj antény sú na brehu. Keď však Joanna prišla za ním na Fidži hovoril, že bude vysielať z jeho domu v Nadi (IDXP 1545).

3Z9DX-1

A skupina rádioamatérov (zatiaľ ich nebudem menovať) začala konať. Na Fidži si najali súkromného detektíva a poverili ho, aby navštívil Dominikovu údajnú „rezidenciu Naisoso“ a urobil niekoľko fotografií z nainštalovaných antén. Keď detektív prišiel k rezidencii, zistil, že na dome nie sú žiadne antény. Keď však prišiel do prístavu Denarau, kde kotvil novo zakúpený Dominikov katamaran „REBEL“ zistil, že antény boli nainštalované na palube lode. Dvere na lodi boli otvorené, takže videl vysielacie zariadenie a na palube sa sušili posteľné plachty a oblečenie. Jedna z antén išla zo stožiara katamaranu a koaxiálny kábel išiel do vysielacej miestnosti. Z fotografie sa dal rozoznať aj typ antény a výrobca – HyEndFed z Holandska (40, 20 a 10m). Ďalšie vertikálne antény boli pripevnené k zábradliu lode, takže neboli žiadne pochybnosti o tom, že prevádzka 3D2DOM a 3D2ZK bola z lode.

3Z9DX-2

Aj keď samotné umiestnenie antén na katamarane nemohlo byť dostatočným dôkazom na to, že všetky spojenia 3D2DOM a 3D2ZK boli urobené z lode, prekvapujúco zareagoval 9.5. Dominik 3Z9DX, ktorý na Facebooku zverejnil fotografie, ktoré mali potvrdzovať, že spojenia sú robené z jeho domu. Na fotografiách je vidieť, že na verande sú upevnené tri vertikály a pri nich stojí Joanna a na ďalších fotografiách je vidieť Joannu v miestnosti pri zariadení. Ako dôkaz, že spojenia boli urobené z domu uvádza, že jeho dom je ďaleko od prístavu a kvôli pandémii je zákaz vychádzania a dom môže opustiť len v prípade nákupu potravín alebo liekov. A drôtovej anténe na lodi žartovne uvádza, že ju používali len na sušenie prádla... Detektív však zistil niečo iné. Dominikov „dom“, z ktorého sa údajne vysielalo a mal byť ďaleko od prístavu, je od katamaranu vzdialený len 100m a je to v skutočnosti budova Yacht Clubu Denarau. Budova nie je v tomto čase využívaná a miestnosti v nej nie sú využívané. Na základe informácií od zamestnancov prístavu boli fotografie so zariadením urobené len kvôli tomu, aby mohli byť uverejnené na Facebookovej stránke „Rebelov“ a hneď po ich urobení bolo všetko zariadenie odstránené a budova opustená.

3Z9DX-3

Táto fotografia s vertikálmi má byť „dom“ 3Z9DX a bola poslaná ako dôkaz na ARRL, že prevádzka je z pevniny. Je to však budova jachtárskeho klubu.

3Z9DX-4

A toto je fotografia jachtárskeho klubu z fotoshopu urobená 11.5. a už tam nie sú žiadne antény a miestnosti boli prázdne.

Tak o čo tu vlastne išlo? Joanna, ako celkom nová operátorka bez akýchkoľvek skúseností, ktorá do vtedy, než prišla na Fidži neurobila ani jedno spojenie, ich naraz za 23 dní prevádzky urobila 20776, čo je takmer 1000 spojení denne, z toho 99% FT8 a FT4. Tí ktorí sa venujú tejto prevádzke si vedia predstaviť, koľko hodín denne by musela stráviť vysielaním. Tiež ste si mohli všimnúť na stránke Club Logu, že za QSL požaduje 5 USD. Ak predpokladáme, že z USA a JA ktorých má v logu najviac dostala len 5000 platieb cez PayPal je to úctyhodných 25000 USD. A z toho sa dá na Fidži celkom slušne žiť...A teraz budem citovať z Facebooku: „Joanna mohla byť uznávanou operátorkou, cestovať po svete a urobiť mnohým ľuďom radosť. Bohužiaľ na svojej ceste stretla skutočného gaunera“.

To však nie je všetko. „Pátrači“ si všimli, že Joannina poľská koncesia 3Z9JK, na základe ktorej dostala koncesiu na Fidži 3D2ZK, má veľmi zvláštne číslo. Toto číslo, ani značku 3Z9JK nebolo možné zistiť prostredníctvom online systému Poľského úradu pre elektronické komunikácie. Na koncesii 3Z9JK je číslo 7618/I/L/2020. Koncesie v Poľsku prešli v roku 2018 rôznymi postupmi číslovania a teraz vyzerajú ako dátový reťazec DC.WML.510.NNN.YYYY.2.

3Z9DX-5

A keďže v tom bolo veľa nejasností, obrátili sa „pátrači“ priamo na Úrad pre elektronické komunikácie, odkiaľ prišla odpoveď, že koncesia 3Z9JK je falzifikát a táto značka nebola nikdy vydaná. Ale na základe tejto koncesie bola vydaná značka 3D2ZK. Tak čo teraz ?... O tomto bol informovaný úrad Fijian Telecom, ktorý zvažuje zrušenie koncesie 3D2ZK a možno sa tak už aj stalo, pretože táto značka sa od 17.5. na pásmach neobjavila.

Osobne som sa pýtal Tonyho 3DA2G, čo si o tom myslí. Odpovedal veľmi diplomaticky. „ ...práve som videl tieto informácie na webovej stránke a vyzerajú dôveryhodne. Budova na fotografiách je skutočná. Som však v lockdowne a nemôžem opustiť dom, aby som to preveril. Je to však šokujúce“.

Story však nekončí. Rovnaké podozrenia sú pri získaní koncesie TI9/3Z9DX (február 2015), ale najmä pri prevádzke zo Severnej Kórey P5/3Z9DX (20.-21.12.2015). Aj výsledky tohto šetrenia budú samozrejme zverejnené.

Dominik 3Z9DX sa k týmto obvineniam zatiaľ nevyjadril, ale je takmer isté, že na sľubovanú DX expedíciu na ostrov Rotuma, Conway Reef a samozrejme tiež na Bouvet môžeme zabudnúť.

Štefan Horecký, OM3JW
máj 2021


Poznámky editora (OK1RR):

S Dominikem Tomaszem Grzybem, který se vydává za radioamatéra se značkou 3Z9DX mám své osobní zkušenosti. Začátkem roku 2016 jsme uveřejnili článek s názvem „Je P5/3Z9DX podvod?“ V reakci na článek mi (OK1RR) začal 3Z9DX vyhrožovat soudním stíháním. Důvodem byly pochyby, které jsem vyjádřil na základě vyjádření podivného španělského šlechtice Alejandra Cao de Benos, který coby zvláštní delegát Výboru pro kulturní vztahy se zahraničím vlády Korejské lidově demokratické republiky aktivitu 3Z9DX popřel a vyloučil.

Dom, 3Z9DX zatím nikdy nedodržel, co slíbil. Je sice zkušeným cestovatelem, na cestách prý tráví více, než 200 dnů v roce, ale mnoho nejasností je už kolem jeho značky. Dosud zaužívaná praxe v Polsku je taková, že oficiálním prefixem je SP a SQ a každý držitel značky s prefixy 3Z a HF je držitelem běžné licence s tímto oficiálním prefixem. Prefixy 3Z a HF jsou speciální a používají se při zvláštních příležitostech po omezenou dobu. S radioamatérem jménem Dom Grzyb je však svázána pouze značka 3Z9DX a „coby ex“ též SQ9KWW, což je ovšem klubovní značka. Ještě 21. 8. 2013 uvádí DX Coffee Dominika jako HL3/SQ9KWW, značku 3Z9DX tedy ještě v roce 2013 nepoužíval.

Jeho deník na QRZ.COM obsahuje přes 140 000 QSO, z čehož je přibližně polovina provozem CW, zbytek pak SSB. Pokud by někdo měl navázat tolik spojení během posledních 5 let, musel by být na pásmech slyšet, musel by bodovat v závodech. Žádné stopy jeho zvýšené aktivity se mi však najít nepodařilo. Že by jeho deník na QRZ.COM obsahoval „fake QSOs“, kterými chce předstírat operátorskou zkušenost? Na eQSL.cc registrován není, na LoTW ano.

Dosavadní aktivity 3Z9DX přinesly spíš podprůměrné výsledky. Expedice T31T v obsazení 3Z9DX, SP3DOI a SP7VC (pouze SSB op.) proběhla v období 5. - 15. 10. 2016 a počty navázaných spojení byly následující: CW-11 462, SSB-16 573 a RTTY-2 359, celkem 30 394 (SSB > CW!!). Expedice TI9/3Z9DX za účasti 3Z9DX, TI2HMJ, SP8SIW, RA9USU proběhla v období 16. - 25. 2. 2015 a přinesla 15 870 QSO. Je třeba podotknout, že TI2HMJ toho moc neudělal, zato Dima, RA9USU je špičkovým CW expedičním jezdcem a pro něj samotného by nebyl problém za 10 dnů provozu udělat zmíněných 16 000 QSO. O tom, jak přispěl 3Z9DX a SP8SIW lze jen diskutovat.

Vždycky, když jsem připravoval k vydání nové číslo IDXP, jsem se ironicky a hodně kysele ušklíbal, když jsem v kalendáři narazil na Bouvet, 3Y0I. "Poslední na světě, kdo mu ještě věří..." jsem si říkal. Chtěl jsem se i vsadit, že z toho nic nebude, to se mi však nepodařilo. Neskrývám svou alergii na Doma, který si říká 3Z9DX. Jsem hluboce přesvědčen, že ani v Polsku nemá koncesi, že jde o podvodníčka - lehkoživku, který si vybral jako zdroj bezpracných příjmů důvěřivé radioamatéry. Romeo Stěpaněnko aspoň byl radioamatér, uměl vysílat a nejméně jednu koncesi měl pravou - UB5JRR. Dominik Tomasz Grzyb velmi pravděpodobně nemá ani to. Podvody ve stylu Romea nejsou ničím novým, jde jen o to, že cestování Gusa Browninga, W4BPD, Dannyho Weila, VP2VB ani Dona Millera, W9WNV nikdo až tak podrobně nezkoumal a tehdejší technické možnosti nějaké rozsáhlejší podrobné ověřování ani moc neumožňovaly. Ve srovnání s tím jsou podvody Doma Grzyba dost hloupé a primitivní. Je to samozřejmě na vás, ale mě žádná z jeho aktivit už dávno nezajímá. Velmi se divím těm, kteří propůjčili svoje jméno aktivitám Rebel DX Group (https://rebeldxgroup.com/), zejména Marttimu, OH2BH, který (aspoň podle jejich stránek) ze sebe nechal udělat Rebel International Attaché. No, je to jeho věc...

73,
Martin, OK1RR